MARKIZA TARASOWA Z NAPĘDEM RĘCZNYM CZY ELEKTRYCZNYM?

Markiza tarasowa to doskonała alternatywa dla pergoli lub stałego zadaszenia. Jej niewątpliwą zaletą jest możliwość szybkiego montażu oraz dowolnego dopasowania jej wymiarów do posiadanego tarasu. Podjęliście decyzję o zakupie markizy? Pozostaje Wam już tylko wybrać kolor, odpowiedni rozmiar oraz sposób, w jaki będziecie ją napędzać. Markiza tarasowa z napędem ręcznym czy elektrycznym? Przeczytajcie ten artykuł i dowiedzcie się, co wybrać!

Rodzaje markiz tarasowych

Istnieje kilka rodzajów markiz. W zależności od kryterium miejsca ich montażu może zainteresować nas markiza ogrodowa, markiza balkonowa lub markizy tarasowe. Biorąc pod uwagę sposób, w jaki markiza jest przechowywana mamy do wyboru markizy kasetowe oraz markizy koszowe. Markizy kasetowe są przechowywane w aluminiowej kasecie, co pozwala je chronić przed złymi warunkami atmosferycznymi, np. silnym wiatrem. Takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne w polskich warunkach, kiedy zimą warstwy śniegu mogłyby uszkodzić konstrukcję i poszycie markizy.

Markiza koszowa wyróżnia się swoim półokrągłym kształtem. Nie nadaje się do wykorzystania, jako markiza tarasowa głównie ze względu na swoje niewielkie rozmiary. Sprawdzi się natomiast, jako element dekoracyjny okna lub dodatkowa przestrzeń na dyskretną, aczkolwiek dobrze wyeksponowaną reklamę. Markiza koszowa będzie zatem doskonałym rozwiązaniem dla osłony pojedynczych okien lub drzwi.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również markizy boczne, które są rozwijane z kasety zamontowanej pionowo. Tego typu markizy wykonane są najczęściej z materiału, który oddzieli nas od ciekawych spojrzeń gapiów lub zabezpieczy przed nagłymi podmuchami wiatru. Najczęściej markizy boczne montuje się na balkonach.

Na samym końcu przyjrzyjmy się rodzajom napędu w markizach. Tutaj mamy do wyboru markizę ręczną lub markizę elektryczną. Markiza tarasowa z napędem elektrycznym, jak sama nazwa wskazuje, będzie rozwijana i zwijana za pomocą energii elektrycznej. Natomiast markiza ręczna będzie obsługiwana przez siłę naszych mięśni, za pomocą korby. W kolejnych akapitach przyjrzymy się nieco bliżej tym dwóm rodzajom markiz i przeanalizujemy ich wady i zalety.

Jak wybrać odpowiednią markizę do tarasu?

Wybór markizy tarasowej powinniśmy poprzedzić analizą naszych potrzeb oraz możliwościami montażu danego rozwiązania na naszym tarasie lub balkonie. Na samym początku czeka nas dość prosta decyzja — wybór rodzaju markizy ze względu na jej miejsce montażu. W tym miejscu będzie nam pasować albo markiza tarasowa, markiza balkonowa albo markiza ogrodowa.

Jeśli ten wybór mamy już za sobą, powinniśmy się następnie skupić na dopasowaniu odpowiedniego rozmiaru markizy. Tutaj warto rozważyć, czy chcemy zamontować zadaszenie, które będzie zasłaniać cały taras, czy może jedynie jego część? Specjaliści skłaniają się ku tej drugiej opcji. Dzięki czemu możemy cieszyć się z czasu spędzonego na świeżym powietrzu bez względu na pogodę, bez konieczności zwijania markizy. Pamiętajcie jednak, że im większa markiza, tym powinna mieć lepsze zabezpieczenie, np. w postaci rury nawojowej, dzięki której tkanina markizy będzie równomiernie naprężona.

Podczas wyboru, nie bez znaczenia jest także tkanina markizy. Przy zakupie zwróćmy uwagę na jakość jej wykonania. Warto dopytać sprzedawcę czy posiada filtr odbijający promieniowanie UV, który uchroni ją przed szybkim płowieniem. Przed zakupem musicie także zdecydować, w jaki sposób chcecie montować markizę. Istnieją bowiem markizy montowane za pomocą belki montażowej do ściany, sufitu i krokwi dachowych. Zdecydowanie najprostszą metodą umocowania markizy z belką montażową jest jej montaż na krokwi dachowej. W tym przypadku wystarczy, że będziemy posiadać specjalne uchwyty oraz kilka kołków montażowych do drewna.

Markiza tarasowa elektryczna — zalety i wady

Jedną z opcji obsługi markizy tarasowej jest napęd elektryczny. Sterowanie elektryczne jest możliwe dzięki zastosowaniu przewodów podłączonych do sieci elektrycznej. Markiza tarasowa elektryczna jest bardzo komfortowym rozwiązaniem, ponieważ można ją rozkładać i składać za pomocą pilota lub przycisków.

Dodatkowo niektóre markizy mogą być także wyposażone w czujnik pogodowy, który w przypadku nagłego zerwania się wiatru lub burzy sam zwinie markizę do kasety. Dzięki temu nie musimy czuwać nad każdorazowym zwijaniem markizy po opuszczeniu tarasu.

Markizy wykonane z napędem elektrycznym mają jedną znaczącą wadę i jest nią ich dość wysoka cena. Niekiedy także użytkownicy obawiają się awarii takiej markizy i kosztów związanych z ich naprawą.

Markiza tarasowa ręczna — czy warto?

Markiza tarasowa z napędem ręcznym to najpopularniejszy sposób jej obsługi. Wykonanie markizy ręcznej i markizy z napędem elektrycznym niewiele się od siebie różni, oczywiście poza dodatkowym okablowaniem tej drugiej.

Markiza napędzana ręcznie posiada prowadnice boczne oraz korbę, przy pomocy której rozwija się konstrukcję. Wielkość markizy nie wpływa znacząco na ciężkość jej rozwijania. Zdecydowaną zaletą takiej markizy jest jej prostota konstrukcji, bezawaryjność oraz przystępna cena. Do wad możemy zaliczyć konieczność jej zwijania i rozwijania za każdym razem, kiedy opuszczamy taras lub balkon, co może z czasem okazać się nużącym zajęciem.

Wybór napędu nie jest warunkowany przez szerokość markizy, jej długość, ani materiał, z którego została wykonana. Jest to raczej kwestia preferencji oraz posiadanego budżetu.