MARKIZA BALKONOWA — ODKRYTA CZY W KASECIE? PODPOWIADAMY!

Posiadasz mocno nasłoneczniony balkon, który w wiosenne i letnie dni mocno się nagrzewa? Jeżeli marzysz o stworzeniu na nim przyjemnej oazy do wypoczynku, możesz to osiągnąć, montując markizę balkonową odkrytą lub w kasecie. Sprawdź, czym się różnią i którą z nich lepiej wybrać.

Jaki rodzaj markizy balkonowej wybrać — odkryta czy w kasecie?

Markizy balkonowe i markizy tarasowe mogą występować z kasetą oraz bez niej. Jaka jest między nimi różnica? Przede wszystkim markiza tarasowa w pełnej kasecie będzie lepiej chronić tkaninę oraz rurę nawojową. Dzieje się tak, ponieważ kaseta wykonana z aluminium chroni markizę przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych.

Markiza tarasowa odkryta nie ma zabezpieczenia ani daszku. Z tego powodu taki rodzaj markiz jest bardziej narażony na uszkodzenia, płowienie i szybsze zużycie. Jest za to tańsza od markizy tarasowej w kasecie. Którą warto wybrać na balkon? To zależy od kilku czynników, o których piszemy w dalszej części artykułu. Przekonaj się, jaka markiza balkonowa — odkryta czy w kasecie — będzie odpowiednia w Twoim przypadku.

Kiedy można zamontować markizę bez kasety?

To, że markiza tarasowa bez kasety nie jest chroniona przed deszczem i słońcem, nie oznacza, że nie nadaje się do montażu. Konstrukcja markizy sprawdzi się doskonale na tarasach lub balkonach, nad którymi znajduje się daszek lub zadaszenie tworzy balkon na wyższej kondygnacji budynku. Zadaszenie będzie doskonale sprawdzać się w roli osłony przed deszczem chronić tkaniny przed uszkodzeniem od wiatru.

Jeżeli chcemy zamontować na balkonie markizę tarasową bez kasety, możemy także rozważyć budowę małego daszka, który chroniłby tkaninę rolety. Oczywiście warto wcześniej sporządzić kosztorys takiej inwestycji, bo być może korzystniejszy w ostatecznym rozrachunku okaże się zakup rolety w kasecie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze markizy balkonowej?

Przy zakupie markizy tarasowej warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, z jakich została wyprodukowana oraz rodzaj użytego napędu. Solidne poszycie odporne na działanie promieniowania UV nie tylko będzie dłużej wyglądać estetycznie, ale i także spełniać swoją funkcję ochronną. Tkaniny, z których wykonywane są markizy, są z reguły powlekane specjalnym impregnatem dla wydłużenia ich funkcjonalności. Nie bez znaczenia ma także duży wybór kolorów tkanin, które można dowolnie dopasowywać do stylu panującego na balkonie.

Markizy tarasowe, które będą Ci służyć przez wiele sezonów, powinny także mieć solidnie wykonane ramiona konstrukcji. Dzięki temu markizy tarasowe będą stabilne, a delikatne podmuchy wiatru nie spowodują ich uszkodzenia.

Wybierając markizy odkryte lub w pełnej kasecie warto zwrócić uwagę wysięg, który ma markiza. Przyjmuje się, że wysięg markizy zależny jest od jej kąta nachylenia. Szerokość markiz to kolejny parametr, który powinniśmy rozważyć przed zakupem. Wybór odpowiedniej wielkości markizy będzie bowiem wpływać na możliwości aranżacji tarasu lub balkonu oraz faktycznego komfortu przebywania na zewnątrz w bardzo słoneczne dni.

Markiza balkonowa a markiza tarasowa — różnice

Markiza balkonowa i markiza tarasowa będą się różnić przede wszystkim rozmiarem. Markizy produkowane na balkony są znacznie mniejsze niż produkty przeznaczone na tarasy. Poza tym zarówno markizy balkonowe, jak i tarasowe mogą być otwarte, chowane w pół kasecie lub pełnej kasecie wykonanej z aluminium. Podobnie jest z rodzajem napędu. Jeżeli masz takie życzenie, na swoim balkonie możesz zamontować markizę z napędem elektrycznym sterowaną za pomocą pilota, aplikacji lub sterownika umieszczonego na ścianie.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać także tradycyjny sposób napędu, czyli ręczną korbkę. Wybór bardziej będzie zależeć od budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na kupno i montaż markizy, niż standardów technicznych. Choć i te mogą przyczynić się do Twojej ostatecznej decyzji.

Markiza balkonowa — ręczna, czy elektryczna?

Wybór napędu markizy balkonowej, będzie w głównej mierze zależeć od Twojego budżetu oraz indywidualnych preferencji, tak jak to wspomnieliśmy wyżej. To, które z rozwiązań będzie lepsze dla Ciebie, możesz zdecydować na podstawie poniższej listy plusów i minusów.

Plusy napędu ręcznego:

  • mała awaryjność
  • niższa cena markizy
  • prosta konstrukcja bez konieczności podpinania się do sieci elektrycznej

Minusy napędu ręcznego:

  • konieczność częstego zwijania markizy podczas wzmagania się wiatru
  • brak możliwości zdalnego zwinięcia markizy w przypadku załamani pogody

Plusy napędu elektrycznego:

  • komfort użytkowania
  • możliwość zdalnego zwinięcia markizy bez wychodzenia na balkon
  • w przypadku posiadania aplikacji możliwość zwijania markiz zdalnie z każdego miejsca na świecie

Minusy napędu elektrycznego:

  • wysoka cena
  • konieczność podłączenia do sieci elektrycznej
  • awaria wymaga wizyty specjalisty

Zatem, który rodzaj napędu wybrać? Przede wszystkim postaw na markizę, która będzie odpowiednia do Twojego stylu życia. Jeżeli często spędzasz czas na balkonie i zapominasz o zwinięciu markizy przed wyjściem, warto rozważyć zakup tej z opcją sterowania przez aplikację. Jeżeli jednak najbardziej cenisz sobie prostotę lub masz ograniczony budżet, to najlepszym rozwiązaniem będzie markiza z napędem ręcznym.