ŻALUZJE HARMONIJKOWE — RODZAJE I ZALETY

Żaluzje harmonijkowe, znane też jako żaluzje plisowane oraz żaluzje zwijane góra — dół to bardzo praktyczny sposób na estetyczne zasłonięcie okien przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów lub nadmiernym nasłonecznieniem. Dziś przyglądamy się im bliżej i opisujemy ich funkcjonalności, rodzaje oraz sposób montażu.

Żaluzje harmonijkowe — najważniejsze informacje

Zastanawiasz się, z czego produkowane są plisy, i jak działają? Żaluzje harmonijkowe to najczęściej kawałek materiału zwinięty w harmonijkę. Jaki materiał został użyty do stworzenia danego modelu plisy, zależy w dużej mierze od producenta. Materiał ma ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o estetykę wykonania żaluzji harmonijkowych, właściwości oraz ich trwałość. Rolety mogą być bowiem wykonane z materiałów dekoracyjnych, zaciemniających lub termoizolacyjnych.

Co jeszcze wchodzi w skład pojedynczej żaluzji plisowanej? Każda z nich posiada boczne sznurki, które mają za zadanie stabilizowanie materiału. Żaluzję także trudno byłoby sterować bez pomocy uchwytów, które znajdują się w tym przypadku na listwach rolet. Nie możemy też zapomnieć o samym osprzęcie, czyli belce dolnej i górnej, którymi sterujemy wysokość położenia rolet.

Rolety harmonijkowe dają wiele swobody w zarządzaniu dopływem światła. Dzięki temu, że możemy nimi sterować w górę i w dół, jesteśmy w stanie je zupełnie odsłonić lub zasłonić tylko to miejsce, w którym w świetle szyby odbija się światło, i utrudnia nam, np. pracę na komputerze.

Ważną zaletą rolet plisowanych jest możliwość dopasowania ich zarówno do standardowych okien, jak i okien o nietypowych kształtach, co jest trudne lub wręcz niemożliwe w przypadku innych typów żaluzji.

Roleta plisowana — czy sprawdzi się w każdym pomieszczeniu?

Rolety plisowane są na tyle wszechstronnym rozwiązaniem, że mogą być montowane w prawie wszystkich pomieszczeniach. Możliwość zastosowania różnych tkanin pozwala dopasować je do niemal każdego stylu wnętrza. Do sypialni możesz wybrać plisy wyprodukowane z materiału zaciemniającego, który odetnie dopływ światła dziennego z zewnątrz. Plisa sprawdzi się też w pokoju dziecięcym. W czasie drzemki w prosty sposób dopasujesz ilość światła wpadającego do pokoju.

Rolety plisowane będą równie funkcjonalne w kuchni. Zapachy gotowania, kurz i inne zabrudzenia w prosty sposób usuniesz podczas prania żaluzji. Plisy wykonane z tkaniny nie są jednak polecane do łazienki. Żaluzje narażone na stały kontakt z wilgocią mogą szybko się zniszczyć.

Jak mierzyć plisy?

W wielu sklepach stacjonarnych możesz zakupić plisy od ręki. Jeżeli jednak chcesz zamówić rolety plisowane dopasowane do niestandardowych wymiarów okien, to najpierw musisz prawidłowo zmierzyć okno. Sposób pomiaru będzie zależeć od tego, w jaki sposób planujesz zamontować plisy. Jeżeli inwazyjnie między listwami szybowymi, to powinieneś zmierzyć wysokość i szerokość samej szyby. Montaż inwazyjny na listy przy szybowe wymaga zmierzenia szyby wraz z listwami, a montaż bezinwazyjny szerokości szyby z listwami oraz wysokości okna z ramą.

Rodzaje rolet plisowanych

Plisy możemy podzielić głównie ze względu na sposób ich montażu oraz funkcje, które mogą pełnić, dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów. W przypadku podziału ze względu na ich sposób montażu wyróżniamy:

  • plisy przy szybie — montuje się je do listwy przyszybowej. Ten sposób montażu wymaga nawiercenia listwy okna.
  • plisy bezinwazyjne — montaż na haczykach na ramie okna. Nie ma konieczności trwałego nawiercania listew okiennych. Należy jednak mieć na uwadze, że rolety będą pracowały blisko klamki okiennej, co może powodować pewien dyskomfort.
  • plisy dachowe — montaż przy użyciu aluminiowych prowadnic. Prowadnice umieszcza się we wnęce szybowej. Dzięki jej zastosowaniu można swobodnie przesuwać roletę, bez względu na jej kąt nachylenia.

Plisy możemy też podzielić ze względu na funkcję materiału, z którego została wykonana. W tym przypadku możemy kupić:

  • rolety zaciemniające — odcinają dostęp światła słonecznego. Będą doskonałym wyborem do sypialni oraz pokoju dziecięcego.
  • rolety dekoracyjne — wykonane z pięknych materiałów, o szerokiej gamie kolorystycznej. Idealne do salonu i kuchni.
  • rolety termoizolacyjne — minimalizują dostęp ciepła przez szyby latem i straty ciepła zimą. Często wybierane do okien na poddaszu.

Roleta harmonijkowa na oknach dachowych

Czy rolety plisowane mogą być montowane także na oknach dachowych? Owszem, ale tylko takie, które posiadają prowadnice, dzięki którym za pomocą sznurka i uchwytów na belkach można dowolnie sterować ich położeniem. Rolety plisowane są dość popularnym wyborem, jeżeli chodzi o okna na poddaszu. Z jednej strony dają swobodę regulowania dopływu światła do pomieszczenia, a z drugiej umożliwiają ich całkowite zwinięcie i obserwowanie, np. gwiaździstego nieba.

Rolety plisowane montowane na oknach dachowych, mogą mieć te same funkcjonalności, co plisy montowane na tradycyjnych oknach. Mogą więc zaciemniać pomieszczenie, izolować go przed utratą ciepła lub nadmiernym nagrzaniem oraz spełniać funkcję dekoracyjną.

Scroll to Top