CZY ROLETY ZEWNĘTRZNE CHRONIĄ PRZED ZIMNEM? SPRAWDZAMY!

W dzisiejszych czasach wszyscy zastanawiają się, w jaki sposób minimalizować straty ciepła w domu, mieszkaniu czy też biurze w taki sposób, aby zaoszczędzić na rachunkach związanych z ogrzewaniem. Poza efektywnym źródłem ogrzewania, a także odpowiedniej izolacji budynku oraz założeniu w prawidłowy sposób okien, warto zwrócić uwagę na rolety zewnętrzne.

Czy rolety zewnętrzne chronią przed zimnem? Okazuje się, że ze względu na swoją budowę zewnętrzne rolety potrafią nie tylko zredukować straty ciepła, ale także w okresie letnim chronią przez nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, zapewniając tym samym komfort termiczny domownikom w przeciągu całego roku kalendarzowego. Tradycyjne zasłony ochraniają pomieszczenie tylko przed przenikaniem promieni słonecznych, a także możemy za ich pomocą osiągnąć satysfakcjonujący efekt wizualny. Jednak aby uzyskać doskonałą ochronę wnętrza budynku przed stratami ciepła, zdecydowanie postawmy na rolety zewnętrzne. Poza obniżeniem rachunków będziemy także cieszyć się bezpieczeństwem, ponieważ rolety chronią dom przed kradzieżami, zapewniając funkcję antywłamaniową.

Rolety zewnętrzne i ich rodzaje

Montaż rolet zewnętrznych można wykonać na dwa sposoby. W przypadku kiedy budujemy dom od postaw, warto już wcześniej uwzględnić w projekcie rolety zewnętrzne podtynkowe. Takie wykonanie jest bardziej efektowne wizualnie, ponieważ cała kaseta rolety jest ukryta pod tynkiem, a dodatkowo nie ingerujemy we właściwości termoizolacyjne budynku.

W przypadku już istniejących budynków rolety zewnętrzne montujemy natynkowo, gdzie kaseta jest widoczna. W obu przypadkach można indywidualnie zaprojektować żaluzje, dostosowując je idealnie pod wymiar, a także kolor okien, dzięki czemu nadają one nowoczesności do elewacji, a także niosą za sobą szereg korzyści takich jak ochrona przed światłem, ciepłem, zimnej, a także hałasami z zewnątrz. Kiedy zamontujemy rolety zewnętrzne na tarasie w bloku, zyskujemy dodatkową przestrzeń w naszym mieszkaniu do odpoczynku.

W jaki sposób rolety zewnętrzne chronią przed zimnem?

Roleta zewnętrzna chroni przed zimnem dzięki kilku czynnikom. Przede wszystkim pomiędzy powierzchnią okna a pancerzem rolety wytwarza się poduszka powietrzna. Działa jak dodatkowa warstwa izolująca wydłużająca drogę ciepła uciekającego z wnętrza budynku na zewnątrz budynku. Dodatkowo odpowiednio zamontowana roleta zewnętrzna pozwala usunąć mostki termiczne. Są to miejsca między oknem a murem, gdzie przepływa powietrze, powodując straty ciepła. Aby zmniejszyć straty energii cieplnej w największy możliwy sposób, pancerz rolety powinien być wypełniony pianką poliuretanową. Rolety zewnętrzne wypełnione pianką poliuretanową chronią wnętrze domu przed zimnem oraz wiatrem. Dzięki zamontowaniu rolet zewnętrznych w połączeniu z energooszczędnymi oknami możemy zaoszczędzić od 15 do 25% ciepła. To z całą pewnością przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Rolety zewnętrzne to nie tylko rozwiązanie chroniące przed utratą ciepła, ale również ochrona wnętrza domu w ciepłe dni. W upalne lato wewnątrz pomieszczeń temperatura potrafi być bardzo uciążliwa. Jeśli zasuniemy rolety zewnętrzne, chronią w trakcie słonecznego dnia. Zapobiegają przenikaniu energii słonecznej do wnętrza i nagrzewaniu się pomieszczeń. Szczególne znaczenie ma to w przypadku okien dachowych oraz mieszkań znajdujących się na poddaszu. Tam silnie operujące słońce może znacznie podnieść temperaturę we wnętrzu. Dzięki temu, że rolety zewnętrzne są wykonane z grubego materiału, ich montaż ogranicza przenikanie ciepła i pozwala nam kontrolować temperaturę w lecie. Ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem to komfort w domu i w pracy. Dobra izolacja zadziała w dwie strony – rolety zatrzymują ciepło i zatrzymają utratę ciepła.

Inne zalety rolet zewnętrznych

Masz do wykonania ważny projekt i potrzebujesz ciszy, a niestety Twoje mieszkanie lub biuro jest usytuowane z głośnej lokalizacji w okolicy ruchliwej ulicy? W takiej sytuacji rolety stanowią idealne ograniczenie hałasu. Innym zastosowaniem rolet zewnętrznych jest możliwość zdrzemnięcia się w ciemnym pomieszczeniu po męczącym dniu. Nawet wtedy, kiedy na dworze jest jeszcze jasno lub wyspanie się w ciągu dnia po nocnej zmianie w pracy. Zewnętrzne rolety to nie tylko korzyść w postaci obniżonych rachunków i sposób jak pokonać ciepło lub jak zatrzymać utratę ciepła poza szybą okienną. To także szereg praktycznych zalet w codziennym życiu.

Zamontowanie rolet na zewnątrz to wymagająca finansowo inwestycja, zwłaszcza w przypadku kilkupiętrowych budynków, w których mamy dużą ilość okien. Warto jednak przeznaczyć na nią fundusze. Zwrócą nam się one szybko w postaci niskich rachunków oraz w postaci poprawy jakości życia i pracy. W zależności od środków pieniężnych, jakimi dysponujemy, możemy rozważyć założenie rolet na początek tylko od strony południowej. To tam najbardziej operujące słońce przeszkadza nam na co dzień, a później stopniowo uzupełniać inwestycje o kolejne okna.