JAK WYBRAĆ ROLETY DO SYPIALNI?

Sypialnia to miejsce w domu, które powinno być stworzone do odpoczynku. Dlatego ważne jest, aby zadbać w niej nie tylko o wygodny materac, ale również i odpowiednie natężenie światła. Nie od dziś bowiem wiadomo, że światło wpływa na jakość naszego snu. Dowiedz się, jakie rolety do sypialni wybrać, aby stworzyć idealne pomieszczenie do relaksu.

Rolety do sypialni – rodzaje

Sypialnia z definicji ma służyć do spania. Jednak wiele osób wykorzystuje ten pokój również do odpoczynku w ciągu dnia. W takim przypadku wybór odpowiednich rolet staje się nieco trudniejszy.

Najczęściej wybierane do sypialni rolety, to:

  • rolety zaciemniające, których głównym zadaniem jest blokowanie dostępu światła i ochrona prywatności.
  • rolety w kasecie – montowane są na szybie. Idealne do niestandardowych rozmiarów okien
  • typu dzień/noc – umożliwiają regulację ilości światła wpływającego do pomieszczenia
  • rolety bambusowe – doskonale blokują dostęp światła i można je regulować
  • rzymskie – chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i są stylowym dodatkiem do wnętrza
  • rolety zewnętrzne, wykonane z aluminium lub PCV, chronią przed światłem i intruzami

Kupując rolety do sypialni, możemy wybierać spośród kilku rodzajów dostępnych na rynku. Jeżeli sypialnia służy nam jedynie do spania, to niemal intuicyjnie możemy zdecydować się na zakup rolet zaciemniającychRegulacja ilości światła wpadającego do sypialni będzie pozytywnie wpływać na długość i twardość snu.

Promienie słoneczne lub sztuczne światło, np. latarni mogą wpływać na wybudzanie w ciągu nocy lub nad ranem, powodując zmęczenie i uczucie niewyspania się. W takim przypadku rolety zaciemniające będą najlepszym wyborem.

Istnieją jednak wyjątki, kiedy lepszym wyborem do sypialni będzie zakup rolet dzień/noc, które wykonane z podłużnych pasów materiału umożliwiają regulację nasłonecznienia. Jeżeli na przykład w ciągu dnia lubimy wypoczywać w sypialni, czytając lub rysując, rolety zaciemniające na okna spowodują, że nie będziemy stanie dobrze widzieć.

Innym przykładem, kiedy roleta zaciemniająca nie jest najlepszym wyborem, to umiejscowienie pomieszczenia od strony południowej lub zachodniej. Takie pokoje są już z reguły chłodne i pozbawione światła, a ich dodatkowe zaciemnianie nie przyniesie zadowalających efektów.

Warto również zwrócić uwagę na przebywanie w sypialni niemowląt, które mają drzemki w ciągu dnia. Rolety zacieniające mogą spowodować wydłużanie drzemek, a tym samym prowadzić do zaburzenia rytmu dnia.

Dobrym rozwiązaniem, które można rozważyć, są rolety zewnętrzne, które pełnią swoją rolę, nie tylko zaciemniając pokój, ale także chroniąc przed intruzami. Jedynym minusem tego rozwiązania są dość wysokie koszty ich zakupu.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar rolet?

Wydaje się, że wybór odpowiedniego rozmiaru rolety jest łatwym zadaniem. Jednak wiele osób zapomina, że nawet najmniejsze rozbieżności w rozmiarach rolety i okien, mogą powodować dyskomfort związany z przepuszczaniem światła.

Dlatego warto szczegółowo zmierzyć rozmiar okna, uwzględniając każdy jego milimetr. Tylko odpowiednio zmierzone okno zagwarantuje nam, że dobierzemy do niego dobry rozmiar rolety. W konsekwencji pomyłki możemy borykać się z przenikaniem światła lub nieestetycznym zwijaniem się materiału rolety.

Czy kolor ma znaczenie?

Sypialnia to miejsce odpoczynku po dniu pełnym wyzwań i wytężonej pracy. Dlatego wybierając kolor rolet, powinniśmy postawić na kolory stonowane, które będą neutralne dla naszego wzroku. Dzięki temu łatwiej będziemy mogli się zrelaksować.

Pamiętajmy, że wyraziste kolory pobudzają nasz mózg do działania, i nie sprzyjają odpoczynkowi. Wybierając kolory rolet, pamiętajmy również, że ciemne stonowane odcienie pochłaniają światło, dzięki czemu możemy uzyskać lepszy efekt zaciemnienia pomieszczenia.

Z jakiego materiału wybrać rolety do sypialni?

Wybór materiału na rolety do sypialni będzie w dużej mierze warunkować jej funkcjonalność. Materiał będzie wpływać na transparentność, ciężkość oraz możliwą do uzyskania długość rolety. Rolety zaciemniające do okien są wykonane najczęściej grubego i ciężkiego materiału, który jest dodatkowo podgumowany. Zastosowanie takich rozwiązań sprawia, że tego typu rolety zatrzymują nawet 80% światła. Podgumowane rolety są też łatwe w utrzymywaniu czystości.

Rolety typu dzień/noc wykonuje się z cienkiego i lekkiego materiału. Składają się z dwóch warstw, które posiadają naprzemienne pasy. Pozwala to na swobodną regulację stopnia zacienienia pomieszczenia. Rolety z tkaniny są dość kłopotliwe w utrzymaniu czystości.

Rolety bambusowe coraz chętniej wykorzystuje się do zaciemnienia sypialni. Ich niekwestionowaną przewagą jest piękny wygląd, który nadaje niezwykłego charakteru sypialni oraz łatwość w utrzymaniu ich w czystości. Są jednak dość ciężkie i ich montaż może sprawiać trudności.

Często wybieranymi roletami są również rolety zewnętrzne, które są wykonane z warstwy aluminium i pianki poliuretanowej. Są bardzo wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Jednak ich montaż wymaga zatrudnienia fachowców.