JAK WYBRAĆ ROLETY OKIENNE ZEWNĘTRZNE?

Rolety okienne zewnętrzne z dnia na dzień zyskują na popularności. Już niemal w każdym nowym domu wykonuje się montaż rolet na zewnątrz budynku. Spełniają one kilka funkcji, które w istotny sposób wpływają na bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Czy wszystkie rolety zewnętrzne są jednakowe? Jeśli nie, to czym się różnią od siebie? I jak wybrać te odpowiednie dla nas? Poniżej garść przydatnych informacji i porad.

Funkcje rolet zewnętrznych

Bezpieczeństwo i właściwości antywłamaniowe

Rolety zewnętrzne pełnią kilka funkcji, które sprawiają, że ich popularność ciągle rośnie. Pierwszą z nich jest bezpieczeństwo i właściwości antywłamaniowe. Nie każda roleta zewnętrzna jest roletą antywłamaniową, jeśli jednak zdecydujemy się na taką wersję, możemy spać bezpiecznie nawet w czasie wakacyjnego wyjazdu. System antywłamaniowy czuwa nad tym, aby żaden nieproszony gość nie dostał się do naszego domu. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli nie mamy systemu antywłamaniowego, to tradycyjna roleta zewnętrzna także znacznie utrudnia sforsowanie naszego okna przez złodzieja.

Zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi

Rolety zewnętrzne sprawdzają się także w czasie upałów, kiedy temperatura na dworze daje popalić, a dom i mieszkanie szybko się nagrzewa przez szyby okienne. Nadmierne upały i nasłonecznienie są podstawowym powodem, dla którego montuje się rolety zewnętrzne w mieszkaniach w blokach. Zamieszkiwanie na wysokim piętrze, od strony południowej potrafi dopiec nawet w polskim klimacie. Przed nadmiernym nagrzaniem i nasłonecznieniem, którego poziom dowolnie ustawiamy, izolują nas także rolety zewnętrzne. Jednak nie tylko przed słońcem, ale i przed deszczem, wiatrem, śniegiem, gradem. Zabezpieczają duże powierzchnie okienne przed zniszczeniami, których mogą dokonać niebezpieczne zjawiska pogodowe. Wreszcie także ich funkcją jest ochrona przed mrozem i utratą ciepła zimą.

Prywatność i hałas

Rolet zewnętrznych używamy także do osłony przed sąsiadami lub przechodniami. Zapewniają nam prywatność w sytuacjach, gdy jej potrzebujemy. Zastosowanie ich sprawdza się, szczególnie gdy dom nasz stoi w ciasnej zabudowie i tuż za naszym oknem jest okno sąsiada. Czasami nie chcemy też widzieć istniejących za oknem zdarzeń lub słyszeć ich dźwięków/hałasu. Montaż rolet zewnętrznych zapewnia także izolację akustyczną w obie strony, z zewnątrz domu i do wnętrza domu.

Wybór rolet zewnętrznych a sposób montażu

Dokonując wyboru rolet zewnętrznych, w pierwszej kolejności weźmy pod uwagę sposób montażu. Czy pancerz rolety mocowany ma być po zewnętrznej stronie okna? Są to rolety standardowe, gdzie skrzynki z pancerzem montowane są we wnęce okiennej lub do muru. Nadtynkowe skrzynki możemy umieścić przy każdym rodzaju stolarki okiennej, ponieważ nie ingerują w nią. Jest o rozwiązanie przeznaczone dla budynku, który jest już wykończony, a jego mieszkańcy dokonali wtórnego wyboru i chcą skorzystać z rozwiązania, jakim są rolety. Aluminiowe prowadnice umieszczane są po zewnętrznej stronie okna lub otwory okiennego, podobnie montuje się pancerz.

Drugi sposób montażu to rolety podtynkowe. Rolety takie planujemy i dobieramy już na etapie budowy i wykończania budynku. Skrzynka umieszczana jest pod tynkiem, dzięki czemu pancerz jest niewidoczny. Jeżeli dopiero nasz dom jest w budowie, warto rozważyć ten typ montażu już na etapie doboru okien i sposobu wykonania elewacji. Pamiętajmy jednak, że system taki nie powoduje straty ciepła, ponieważ nie ingeruje w konstrukcje okien i drzwi. Za to zdecydowanie podniesie to walory estetyczne budynku.

Sterowanie roletami zewnętrznymi

Zarówno natynkowe, jak i podtynkowe rolety mogą być sterowane na dwa sposoby. Wybór pozwala dobrać nam rozwiązania najlepsze do rodzaju pomieszczeń, zaawansowania prac remontowych i rodzaju stolarki, którą już mamy zamontowaną.

Sterowanie ręczne

Zaletą sterowania ręcznego jest niezależność od zasilania, przy awarii prądu jesteśmy w stanie odsłonić lub zasłonić okno. Mechanizm polega na ręcznym pociąganiu z taśmę, sznur lub zwijaniu rolety za pomocą korbki. Mechanizm sterowania jest widoczny we wnętrzu pomieszczenia, jego montaż wykonuje się na ścianie, tuż przy otworze okiennym. Ten rodzaj sterowania jest ekonomiczny, jednak wymaga użycia siły i jest czasochłonny. Według bieżących danych statystycznie zostaje coraz rzadziej wykorzystywany do zabezpieczanie pomieszczeń mieszkalnych.

Sterowanie mechaniczne/zdalne

Drugi sposób sterowania to napęd elektryczny, który wykorzystuje silnik kablowy lub radiowy do zwijania rolety. Obsługujemy go za pomocą włączników/przełączników klawiszowych zamontowanych w ścianie przy otworach okien lub drzwi. Istnieją także mechanizmy do obsługi zdalnej, które za pomocą pilota obsługujemy z dowolnej części domu. Przy takim rozwiązaniu wykorzystywane są fale radiowe. Jednym pilotem obsługujemy wszystkie rolety w domu. Możemy to także zrobić od zewnętrznej części domu. Produkty te cieszą się największą popularnością, ponieważ są wygodne, a przy tym nie wymagają kucia wewnątrz budynku. Wystarczy mechanizm rolety podłączyć do zasilania i funkcja sterowania radiowego już będzie działać.

Jak wybrać rolety okienne na zewnątrz?

W ofercie rolet zewnętrznych znajdziemy rozwiązania bardziej ekonomiczne, ale wymagające pewnego zaangażowania w użyciu (sterowanie ręczne), jak i rozwiązania wygodne, nowoczesne i droższe (sterowanie zdalne). Są systemy dla ceniących sobie wysoki poziom bezpieczeństwa (rolety antywłamaniowe), jak i dla tych, którzy po prostu chcą regulować dopływ światła. Wybierając rolety, weźmy pod uwagę funkcje, jakie mają u nas spełniać oraz sposób montażu. Ten ostatni niejednokrotnie będzie determinował rodzaj rolety, na jaką się decydujemy. Skorzystajmy z fachowej pomocy przy dokonaniu pomiarów i określeniu, na który rodzaj możemy sobie pozwolić, przy uwzględnieniu wymiarów i konstrukcji naszego budynku.