MARKIZA CZY ROLETA – JAK UNIKNĄĆ LETNIEGO ŻARU?

Kolejne sezony letnie są coraz cieplejsze, a długoterminowe prognozy zapowiadają, że ta tendencja się utrzyma. Nawet jeśli jesteś miłośnikiem ciepła, pewnie coraz częściej tęsknie spoglądasz w stronę cienia, szukając rozwiązań, które mogą dać trochę chłodu bez ciągłych wydatków na drożejącą energię elektryczną. Godne uwagi są rozwiązania, które mogą zapewnić w pomieszczeniu komfortową temperaturę nawet wtedy, gdy na zewnątrz panuje upał. Z tego tekstu dowiesz się, co skuteczniej powstrzyma promienie słoneczne – markiza czy roleta?

Co wybrać – osłony zewnętrzne czy wewnętrzne?

Ponad 70% światła słonecznego, które przedostaje się do wnętrza pomieszczeń przez szyby w oknach, zamieniane jest na ciepło. Dlatego tak skuteczne w obniżaniu temperatury są wszelkie osłony zewnętrzne (rolety zewnętrzne lub coraz popularniejsze markizy zewnętrzne). Wszelkie osłony montowane wewnątrz (rolety wewnętrzne, rolety dekoracyjne czy żaluzje poziome) mają wpływ przede wszystkim na ograniczenie widoczności z zewnątrz i są świetnym sposobem na zaciemnienie pomieszczenia.

Skuteczność rozwiązań wewnętrznych w obniżaniu temperatury jest znikoma. Stając na drodze niosącego ciepło światła, działają jak grzejniki okienne (co można wykorzystać zimą do dogrzania pokoju, szczególnie przez okno dachowe). W słoneczne dni roleta wewnętrzna ograniczy ilość światła w pokoju tak samo, jak roleta zewnętrzna i obie zamienią większość z niego na ciepło. Jednak roleta zewnętrzna zatrzyma ciepło na zewnątrz pomieszczenia, podczas gdy wewnętrzna przekaże go do wewnątrz.

Markizy

Większości z nas markizy kojarzą się z tekstylnym daszkiem, który montuje się nad balkonem lub tarasem. To typowo zewnętrzne rozwiązanie, które w swojej tradycyjnej formie używne jest do zabezpieczenia zarówno przed słońcem jak deszczem. Często markizy stosuje się nad wejściem do domu, sklepu czy wyjściem na taras lub balkon.

Coraz częściej jednak stosowane są markizy montowane na zewnątrz okien dachowych. Są one świetnym sposobem zabezpieczenia okna dachowego przed wpuszczaniem zbyt dużej ilości światła słonecznego i nagrzewaniem pomieszczenia. Nowoczesne okna dachowe bardzo często posiadają już specjalne zintegrowane systemy do montażu markiz.

MONTAŻ MARKIZY – ZRÓB TO PRAWIDŁOWO

Tradycyjne markizy są stosunkowo tanim i skutecznym sposobem zabezpieczenia nawet dość dużych powierzchni przed zmiennością warunków atmosferycznych. Jeśli jednak bierzesz pod uwagę samodzielny montaż markizy – zrób to prawidłowo. Sytuacje, w których na bawiących się na balkonie gości spada dach, nie należą do najprzyjemniejszych.

Ze względu na dość długie wysięgniki montażowe, markiza wymaga mocnego wsparcia. Nie należy jej montować do warstwy izolacyjnej, tylko do solidnego muru lub sufitu. Skontaktuj się ze sprzedawcą, aby uzyskać dokładne wskazówki i zakupić zestaw niezbędnych mocowań, który najlepiej sprawdzi się przy realizacji tego zadania.

Rolety zewnętrzne

Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed promieniami słońca i nagrzewania się powierzchni domu wskutek ich przedostawania się do wewnątrz pomieszczenia są rolety zewnętrzne. To zdecydowanie najsolidniejsze zabezpieczenie, które oprócz ochrony przed promieniami słonecznymi, ma jeszcze kilka innych zalet. Oprócz funkcji antywłamaniowej (szczególnie istotnej w domach i mieszkaniach na parterze), rolety zewnętrzne świetnie sprawdzają się jako zabezpieczenie przed hałasem, wiatrem i ciekawskim wzrokiem sąsiadów.

Coraz wymyślniejsze systemy sterowania roletami pozwalają na ich pełną automatyzację i dopasowywanie ilości wpuszczanego światła w zależności od pory roku i dnia oraz wielu innych programowalnych czynników.

Markiza czy roleta — jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?

Skłonienie się w kierunku któregoś z zaproponowanych wyżej rozwiązań zależne jest od celu, który głównie ma być realizowany przez zastosowane osłony:

Ochrona przed utratą ciepła

Najrzadziej poszukiwaną, choć z czasem bardzo docenianą cechą osłon okiennych jest ochrona przed ucieczką ciepła na zewnątrz. Jeśli jednym z powodów do narzekania są dla Ciebie rosnące rachunki za ogrzewanie, powinieneś zainteresować się roletą wewnętrzną. Dzięki niej ilość straty ciepła uciekającego przez okna mogą zostać obniżone nawet o 30%. Każda inna forma osłony wewnętrznej (ciężkie zasłony okienne, okienne żaluzje poziome) również sprawdzi się w tej roli.

Ochrona przed wzrostem temperatury

Najczęstszym powodem, dla którego montowane są rolety i markizy jest zapewnienie przyjemnej temperatury i niezbyt wysokiego nasłonecznienia. Niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Zgodnie z podanymi wcześniej informacjami, taką możliwość oferują wyłącznie osłony montowane po zewnętrznej stronie okna. Najbardziej funkcjonalne, choć najdroższe rozwiązanie, to sterowane automatycznie rolety zewnętrzne. Polecamy bardzo atrakcyjną ofertę rolet wraz z usługą montażu.

Jeśli chcesz przed zbytnim nagrzaniem ochronić poddasze, to najbardziej będziesz zadowolony z zamontowania tekstylnych markiz na zewnętrznej stronie okien dachowych. Szczególnie od strony południowej. Dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów, które przepuszczają światło, zatrzymując ciepło, nie grozi Ci całkowite zaciemnienie. A nawet będziesz ciągle mógł cieszyć się świeżym powietrzem przy uchylonym oknie.