JAK WYCZYŚCIĆ ROLETY? PROSTE I SPRAWDZONE SPOSOBY

Jeżeli kiedykolwiek patrzyliście na swoje zabrudzone rolety okienne i zastanawialiście się, czy istnieje możliwość przywrócenia im takiego wyglądu, jaki prezentowały w momencie kupna to odpowiedź brzmi – tak! W większości przypadków zrobicie to szybko i bez większego wysiłku. Chcecie dowiedzieć się, jak wyczyścić rolety i czy są na to jakieś domowe sposoby? Właśnie na te pytania odpowiemy w naszym artykule!

Czyszczenie rolet materiałowych

Zazwyczaj, gdy przeprowadzamy w naszych domach porządki, to pamiętamy o myciu okien i praniu firanek. Niestety, większość z nas zdaje się jednak ignorować wołające o odświeżenie rolety. Tłumaczyć można to faktem, że rolety stały się już tak nieodłącznym elementem wyposażenia wnętrza, że przestajemy je zauważać.

Rolety materiałowe są bardzo popularne, wybieramy jest ze względu na uniwersalność i niską cenę. Także ich czyszczenie nie należy do skomplikowanych. Jeżeli rolety są jedynie zakurzone to prostym rozwiązaniem będzie… odkurzanie. Pamiętaj jednak, aby zachować ostrożność i posługiwać się odkurzaczem delikatnie.

Co w sytuacji, kiedy oprócz kurzu na rolecie znajdują się plamy lub zacieki? Wtedy sam odkurzacz nie wystarczy. Konieczne będzie zmoczenie materiału, nie można jednak moczyć powierzchni rolet zbyt mocno. Wystarczy przetrzeć je delikatnie wilgotną szmatką (najlepiej z mikrofibry). W ten sposób można tez potraktować rolety dzień noc. Jeżeli sama woda nie da rady, można spróbować pozbyć się większych zabrudzeń za pomocą wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Spirytus salicylowy to ostateczność. Gdy zdecydujesz się na jego użycie, sprawdź najpierw na małym fragmencie rolety (najlepiej w niewidocznym miejscu), czy nie odbarwia on jej.

Ważne! Gdy czyścisz rolety materiałowe na mokro, pamiętaj, aby nie zwijać ich aż do momentu całkowitego wyschnięcia.

Jak wyczyścić rolety rzymskie?

Czyszczenie rolet rzymskich to sprawa jeszcze łatwiejsza niż w przypadku rolet z materiału. Bez wahania można je bowiem prać w pralce! Wystarczy, że wyciągniecie z nich wszystkie elementy takie jak pręty i obciążniki. Następnie wybierzcie delikatny program i niezbyt wysoką temperaturę, aby nie zniszczyć tkaniny.

Mycie rolet okiennych zewnętrznych

Jeżeli zastanawiasz się, jak czyścić rolety zewnętrze, to sprawa również jest prosta. Najlepiej, aby usunąć zgromadzony na nich kurz i brud myjką pod ciśnieniem i dopiero po takim wstępnym myciu przejść do czyszczenia za pomocą gąbki namoczonej w wodzie z detergentem. Nie zapomnij, że należy pozbyć się także zabrudzeń z bocznych prowadnic.

Czyszczenie rolet drewnianych i z aluminium

Poleca się, aby rolety aluminiowe przecierać jedynie suchą flanelową szmatką. Zastanawiasz się pewnie, dlaczego nie powinno używać się do tego celu wody. Odpowiedź jest prosta – przyczynia się ona matowienia takich żaluzji, a taki efekt jest niepożądany. Nie radzi się również mycia na mokro rolet drewnianych, jeżeli nie jest to naprawdę konieczne. Ze standardowymi zabrudzeniami i kurzem powinna poradzić sobie sucha szmatka oraz środek przeznaczony do nabłyszczania drewna, który dodatkowo wypielęgnuje powierzchnię. Unikając wody, będziesz mieć pewność, że nie naruszysz struktury drewna.

Pleśń na roletach – co robić?

Jeżeli decydujemy się na rolety materiałowe w pomieszczeniach, gdzie zbiera się wilgoć (kuchnia, łazienka), to musimy mieć świadomość, że może po pewnym czasie pojawić się na nich pleśń. Trzeba jak najszybciej się jej pozbyć, ponieważ jest nie tylko nieestetyczna, ale też negatywnie wpływa na zdrowie domowników. Jak to zrobić, żeby nie zniszczyć rolety? Najlepszym sprawdzonym i domowym sposobem jest potraktowanie grzyba roztworem wody z bardzo delikatnym proszkiem do prania i płynem do mycia naczyń. Miksturę należy nakładać miękką szczoteczką na materiał stosując delikatne ruchy.