MONTAŻ ROLET – O TYM MUSISZ WIEDZIEĆ!

Montaż rolet to zadanie, które sprawia trudność nie jednej osobie, która postanowiła zrobić to na własną rękę. Niektóre systemy mogą być bardziej skomplikowane niż inne, ale nie ma rzeczy, z którymi nie dasz sobie rady, jeżeli masz instrukcję i determinację. Szukasz wskazówek, dzięki którym na Twoich oknach szybko pojawią się skuteczne osłony? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Rolety – na co zwrócić uwagę przed kupnem?

Zanim przejdziemy do wskazówek, dotyczących montażu, warto zastanowić się, na jakie rzeczy należy zwrócić uwagę przy kupnie rolet. Nie są one bez znaczenia dla samego wstawiania osłon do okien. Mowa na przykład o prawidłowym wymiarze rolety do samodzielnego montażu. Oczywiście znajdziecie w internecie mnóstwo porad dotyczących przycinania rolet i żaluzji za pomocą piłki do metalu i nożyczek. Po co jednak dokładać sobie niepotrzebnej pracy? Wystarczy przed zakupem zdjąć miarę. Przyjmuje się, że szerokość rolety powinna być o 4 cm mniejsza od szerokości ościeżnicy okiennej, jeżeli montujemy wewnątrz ościeżnicy. Jeżeli zaś montujemy roletę do ramy okna, to powinna być ona szersza od szyby o około 3 cm.

Największy wpływ na poziom trudności montażu rolety ma sam typ montażu. Dlatego, jeżeli nie jesteście wprawieni w tego typu zadaniach, najlepszym wyborem będą bezinwazyjne sposoby. Na czym one polegają? Jakie są ich zalety? Przede wszystkim nie wymagają użycia żadnych narzędzi typu wiertarka, wkrętarka, których niektórzy nawet nie mają na wyposażeniu swojego domu. Jest to rozwiązanie nieskomplikowane, wymaga tylko chwilę czasu i odrobinę cierpliwości. Zaletą bezinwazyjnych rolet jest nie tylko ich banalnie prosty montaż, ale też fakt, że nie zostawiają po sobie śladów. Jeżeli mieszkasz w wynajmowanym mieszkaniu, mogą okazać się najlepszą opcją.

Montaż rolet bezinwazyjnych

Rolety bezinwazyjne dostępne są w różnych wariantach. Najpopularniejsze są te na plastikowych uchwytach, które zakłada się na skrzydło okienne. Coraz częściej można też spotkać się z roletami bezinwazyjnymi na taśmie dwustronnej. Tak jak te na uchwytach, montowane są one na ramie okna. W tym przypadku ważne jest, aby przed montażem bardzo dokładnie oczyścić i odtłuścić powierzchnię. Oczywiście, rolety bezinwazyjne są łatwiejsze do zamontowania, jeżeli jednak chcecie się na nie zdecydować, to musicie mieć świadomość, że są jednak mniej wytrzymałe niż te montowane inwazyjnie.

Rolety dzień noc – montaż

Jeżeli interesuje Was montaż rolet wewnętrznych (np. w kasecie, na ścianie) lub zewnętrznych, koniecznie zapoznajcie się z naszym przewodnikiem, który odpowie na nurtujące Was pytania i pomoże wybrać najodpowiedniejszą dla Was opcję. A teraz podpowiemy, jak montować popularne ostatnio rolety dzień noc. Oczywiście taka roleta również jest dostępna w różnych wariantach montażowych – także tych bezinwazyjnych. Wtedy wystarczy połączyć roletę z napinaczem łańcuszka, napięciem bocznym tkaniny i haczykami. Gotowe! Roletę można zahaczyć do okna.

Montaż ścienny jest nieco bardziej skomplikowany od okiennego i wymaga użycia narzędzi takich jak:

  • wiertarka, która bez problemu zrobi otwory w powierzchni;
  • poziomica, która przyda się przy zaznaczaniu miejsc przyszłych otworów, dzięki czemu równo zamontujesz rolety;
  • wkręty i kołki rozporowe.

Pierwszy krok montażu wolnowiszących rolet dzień noc to wywiercenie otworów, w których umieścisz kołki i wkręty. Następnie wystarczy przymocować całą konstrukcję (roletę z mechanizmem, napinaczem i łańcuszkiem) do powierzchni (ściany lub sufitu). Do tego celu należy użyć dołączonych do rolety wkrętów i kołków montażowych.