JAKIE ROLETY NA OKNA DACHOWE SPEŁNIĄ TWOJE WYMAGANIA?

Posiadając okno dachowe często borykamy się z problemami niedostatecznego lub zbyt mocnego nasłonecznienia, zaciemnienia pomieszczenia lub braku możliwości powieszenia firan czy zasłon do dekoracji. Okna dachowe są jedynym możliwym rozwiązaniem dla pochyłej ściany dachu, zatem należy dokładnie się zastanowić, jak można okna zabezpieczyć oraz jaki system wybrać, aby był maksymalnie pożyteczny i estetyczny?

Czy na okna dachowe można zamontować tradycyjne rolety?

Niestety wiele rodzajów rolet okiennych nie sprawdzi się w odniesieniu do okien umieszczonych na dachu ze względu na ich pochyłe usytuowanie. Rolety rzymskie, plisowane, tkaninowe czy ostatnio bardzo popularne rolety dzień noc nie mogą być zamontowane do okien dachowy z tego względu, że nawet pod niewielkim kątem rolety nie przylegałyby do szyby co całkowicie ogranicza ich właściwości i zastosowanie oraz nie byłby to satysfakcjonujący efekt. Osłony do okien na dachu powinny być wykonane ze specjalnego mechanizmu, który dzięki odpowiednim sprężynom pozwala ściśle przylegać tkaninie do powierzchni okna lub szyby. Rolety dachowe firmy Roltor posiadają różne rozwiązania dotyczące dekoracji skośnych okien dachowych.

Jakie wyróżniamy rolety na okna dachowe?

W brew pozorom zakup rolet do okien dachowych nie należy do najprostszych. Wiąże się z nim bowiem masa pytań, które nas nie ominą, np. czy mam problem z szybkim ogrzewaniem się pomieszczenia, czy potrzebuję zaciemnienia lub rozjaśnienia pokoju, jaka będzie odpowiednia dekoracja na okna dachowe lub w jakim stopniu mogę liczyć na prywatność? Dachowe rolety potrafią rozwiązać wszystkie wątpliwości, a odpowiedni dobór pozwoli cieszyć się wystarczającym światłem i odpowiednim cieniem. Obecnie najbardziej popularnymi roletami okien dachowych są rolety plisowane, aluminiowe i tkaninowe.

Rolety aluminiowe, inaczej zwane żaluzjami, są to cienkie blaszane listwy ułożone jedna pod drugą. tego typu lamele wyróżniają się przede wszystkim najniższą ceną spośród wszystkich opcji okryć okiennych oraz swoim najdłuższym stażem na rynku. Aluminiowe rolety dachowe są lekkie i nie blakną na słońcu, a dodatkowo są łatwe w czyszczeniu gdyż można je przecierać na mokro.

Tkaninowe rolety do okien dachowych posiadają nowoczesny mechanizm sprężynowy, który w bardzo szybki i łatwy sposób zwija i rozwija materiał. Rolety tkaninowe wykonane są z różnego rodzaju litego płótna, o różnej gramaturze. Gęstość tkaniny decyduje o tym jak bardzo zaciemnione ma być pomieszczenie oraz jak ma być rozproszone światło. Gęstość tkaniny chroni także przed nadmiernymi promieniami słonecznymi, co utrzymuje odpowiedni chłód na poddaszu. Tkaninowe rolety okna dachowego posiadają również mechanizm sprężynowy, który zapewnia odpowiednią przyczepność oraz napięcie materiału do okna, a ich lekka konstrukcja montażowa i sterująca pozwala na szybkie założenie i zdemontowanie rolety, np w celu jej wyczyszczenia.

Rolety do okien dachowych plisowane, to jedna z najbardziej udanych propozycji osłony okiennic dachowych najmniejszych rozmiarów. Stanowią zarówno cechy ochronne i zabezpieczające przed czynnikami zewnętrznymi , jak również element dekoracyjny. Rolety plisowane nie posiadają mechanizmu sprężynowego, natomiast można je zwijać i rozwijać za pomocą sznurka, a także przymocować rolety do okien dachowych na odpowiedniej wysokości.

Czym się różnią rolety wewnętrzne od zewnętrznych rolet?

Wiele osób , które decydują się na wybór osłon do okien na dachu Saje przed dylematem, czy zdecydować się na tradycyjne rolety wewnętrzne czy zewnętrzne. W momencie, gdy naszym motywem przewodnim jest aranżacja wnętrza i odpowiednia dekoracja, warto zastanowić się nad wewnętrznymi roletami tkaninowymi. Uniwersalne i tanie systemy na haczykach oraz montowane osłony na specjalnych prowadnicach pozwalają na odpowiednią przyczepność tkaniny i utrzymanie jej na konkretnej wysokości

Dla tych, którzy mają wygórowane wymagania odnośnie dekoracji okien na dachach, rolety zewnętrzne powinny zaspokoić te potrzeby. Ten typ rolet zapewnia zaciemnienie pomieszczenia, całkowitą ochronę przez promieniami słonecznymi, a także służy jako zabezpieczenie antywłamaniowe. Rolety usytuowane na zewnątrz, pozwalają na odpowiednia akustykę, tworząc barierę wyciszającą dźwięki kropy deszczu lub gradu oraz kosiarki do trawnika. Rolety chronią także okno przed oblodzeniem, zalegającym śniegiem oraz tworzą skuteczną izolację termiczną.

Rolety dachowe zewnętrzne – do zadań specjalnych

Roleta zewnętrzna jest najbardziej trwała i wytrzymałą formą osłony okna dachowego spośród wszystkich przedstawionych typów rolet. Wiąże się to jednak z znacznie większymi kosztami oraz dłuższym czasem oczekiwania na realizację zamówienia. Czasami warto jednak zainwestować w produkt, który jest dużo bardziej wydajny i wielofunkcyjny oraz pozwoli na dłuższe użytkowanie.

Rolety zewnętrzne przede wszystkim są najbardziej skuteczne pod względem wielu rozwiązań, ze względu na swoją masywną budowę. Jest to najlepsza ochrona przed ostrymi promieniami słonecznymi i promieniowaniem UV, a także innymi czynnikami atmosferycznymi, jak obfite ulewy, intensywny grad oraz silny wiatr.

Rolety chronią także przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami, jak piach i kurz, odchody ptaków czy gałęzie drzew, dlatego szczególnie polecane są osobom zamieszkującym tereny leśne. Odpowiednia izolacja termiczna rolet pozwala zachować ciepło w pomieszczeniu, tym samym chroniąc przed niskimi temperaturami.

Rolety zewnętrzne posiadają także zautomatyzowany zestaw sterujący, którym można operować za pomocą pilota lub innych interfejsów oferowanych w inteligentnych domach. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można rozwijać i zwijać rolety przy pomocy jednego kliknięcia oraz zaprogramować samoczynne otwieranie i zamykanie rolet, co doskonale się sprawdzi w przypadku wysoko usytuowanych okien lub w trudno dostępnych miejscach. Pomimo swojej znacznie wyższej ceny od innych osłon okiennych, zewnętrzne rolety mogą być dużo bardziej opłacalne ze względu na swoją długowieczność i komfortowej obsłudze.