Z każdym kolejnym rokiem na rynku pojawiają się coraz nowsze modele i rodzaje rolet okiennych zarówno wewnętrznych, zewnętrznych, jak i dostosowanych do okien dachowych. Od montażu rolet zależy ich niezawodność oraz prawidłowe funkcjonowanie, dlatego każdy montaż powinien być przeprowadzony zgodnie z instrukcją i wytycznymi producenta. Jak montować rolety, aby zdały swoje zastosowanie?
Spis treści
Jak montować rolety wewnętrzne i jakie są ich rodzaje?
Rodzaj montażu poszczególnych rolet okiennych w dużej mierze zależy od ich systemów działania, a także od kwestii estetycznych. Rolety możemy zarówno przywiercić, jak i powiesić lub przykleić do okna, ale trzeba tez pamiętać, aby taka roleta dodawała wnętrzu elegancji i stylu. Jak montować rolety?
- Rolety ścienne montowane są bezpośrednio do ściany lub sufitu przy pomocy wywiercenia specjalnych otworów na wkręty i kołki montażowe. Taki rodzaj rolet nazywa się roletami wolnowiszącymi. Dużym utrudnieniem w montażu tego typu rolet jest rodzaj ścian, które mogą być wykonane z żelbetonu lub zawierać sporą ilość drutów zbrojeniowych, przez które nie będzie można się przewiercić. Zestawy rolet ściennych posiada kołki i wkręty zamiast haczyków, a także nie zawierają napięcia bocznego tkaniny, gdyż nie przylegają do okna, a jedynie znajdują się w niedalekiej odległości.
- Rolety w kasecie, montuje się w różnych miejscach na oknie i można go przymocować do ramy okiennej co pozwala na wprowadzenie światła dzięki powstałym szczelinom między materiałem a szybą lub do listew przyszybowych, co daje efekt całkowitego zaciemnienia szyby. Rolety w kasetach można zamontować na dwa sposoby, za pomocą przyklejenia lub przykręcenia kasety. Gdy decydujemy się na pierwszą wersję w opcji przyklejanej, w pierwszej kolejności należy wyczyścić i odtłuścić miejsce, do którego będzie przylegać roleta wraz z prowadnicami i dokładnie osuszyć. Jeżeli zaś decydujemy się na przykręcenie kasety do okna, należy dobrać wkręty odpowiedniej długości, aby podczas ich wkręcania nie uszkodzić szyby.
- Rolety dachowe, to najbardziej trudny rodzaj montażu spośród wszystkich rolet wewnętrznych ze względu na ich usytuowanie. Rolety na okna dachowe muszą być zamontowane pod skosem, dlatego bardzo często taki montaż trwa dużo dłużej od montażu innych rolet. Dodatkowo aluminiowe maskownice tego systemu często posiadają ostre krawędzie, przez które może dojść do wielu zadrapań i zranień. Rolety dachowe montujemy do specjalnych zaczepów montażowych umiejscowionych w górnych rogach ościeżnicy, natomiast w dolnych rogach przykręcane są plastikowe uchwyty do mocowania prowadnic i naciągania sznurków odpowiadających za ruch rolety. Po zamontowaniu prowadnic w ościeżnicach, można zdjąć blokady i napiąć sznurki wzdłuż prowadnic.
- Mini rolety, montowane są niemal identycznie jak rolety bez kasety typu dzień i noc przymocowując je bezpośrednio do ramy okiennej. Do ich montażu niezbędne będą haczyki montażowe, napinacz łańcuszka, napięcie boczne tkaniny oraz roleta wraz z mechanizmem. W pierwszej kolejności zakładany jest mechanizm, który następnie montuje się do rolety. Następnie za pomocą haczyków zawiesza się roletę na oknie oraz mocuje napięcie boczne wzdłuż materiału. Ostatnim krokiem jest założenie łańcuszka i napinacza w dolnej części ramy okiennej.
Na czym polega montaż rolet zewnętrznych?
Rolety zewnętrzne przede wszystkich dzielą się na 3 rodzaje: rolety elewacyjne, naokienne i do zabudowy. Zaczynając jakikolwiek montaż rolet zewnętrznych należy sprawdzić, czy zestawy posiadają wszystkie potrzebne elementy montażowe, jakie są wymiary rolet w odniesieniu do okna i przygotowanego otworu, a także wykonać otwór pod taśmę, linkę lub inny przewód sterujący. Posiadając wszystkie niezbędne otwory okienne można przystąpić do montażu rolet zewnętrznych. Wszystkie typy rolet muszą posiadać odpowiednie elementy montażowe dostosowane do rodzaju podłoża, do którego będą przytwierdzone.
Rolety elewacyjne lub do zabudowy przytwierdza się do betonu, drewna, stali lub pustaków szczelinowych za pomocą kołków rozporowych. Montaż zaczynamy od zrobienia otworów pod przewody sterujące oraz otwory do prowadnic w ścianie. Następnie mocuje się skrzynkę aluminiową na prowadnicach po czym należy przełożyć taśmę, linkę lub inny przewód sterujący przez odpowiednio przygotowany otwór. Do podłoża przymocowujemy przelotkę taśmy, a na ścianie wewnątrz budynku instalujemy nawijarkę linki. W przypadku zainwestowania w rolety sterowane elektrycznie wystarczy jedynie podłączyć je do instalacji elektrycznej.
Rolety okienne montuje się w identyczny sposób jak rolety elewacyjne czy pod zabudowę, z tą różnicą, że montaż wykonywany jest do ramy okiennej.