JAKIE ROLETY NAJLEPIEJ CHRONIĄ PRZED SŁOŃCEM? ZOBACZ, CO WYBRAĆ

Okres letni w Polsce to coraz większe wyzwanie, temperatury potrafią być bezlitosne. Po wyczerpującym dniu spędzonym w upale, chcemy odpocząć od promieni słonecznych w zaciszach naszych domów. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Źle dobrana osłona okien, nie tylko wpuszcza niechciane i irytujące światło, ale powoduje też nagrzewanie się pomieszczeń. Uniemożliwia relaks i pracę. Na szczęście z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania. Przeczytaj tej artykuł, jeżeli nurtuje Cię pytanie: jakie rolety najlepiej chronią przed słońcem?

Całkowite odcięcie

Zdecydowanym liderem wśród osłon okiennych chroniących przed słońcem są rolety zewnętrzne. W ostatnich latach stanowią one bardzo popularny wybór wśród Polaków. Nic dziwnego. Umożliwiają całkowitą izolację od promieni słonecznych latem. Dzięki nim, mieszkanie nie nagrzeje się w upalne dni, a jego mieszkańcy odetchną i wypoczną. Rolety zewnętrzne przynoszą korzyści również zimą. Są dodatkową warstwą izolacji, chronią przed działaniem wiatru. Mogą ograniczyć „uciekanie” ciepła nawet o 30%. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia, która może zainteresować na przykład kinomaniaków. Za sprawą rolet zewnętrznych, seans w domowym zaciszu zamieni się w pełnowymiarowe doświadczenie filmowe!

Lepsza wersja klasycznych rolet okiennych

Rolety przyciemniające to kolejne rozwiązanie, które powstrzymuje promienie słoneczne przed przedostawaniem się do wnętrza domu. Zastosowany w ich produkcji podgumowany materiał sprawia, że światło odbija się, nie jest przepuszczane do pomieszczenia, dzięki czemu możemy cieszyć się nienagrzanym pokojem czy biurem. Rolety zaciemniające chronią bez względu na ich kolor. Nie musisz wybierać ciemnego odcienia. Postaw na barwę, która podkreśli charakter wnętrza, nie martwiąc się o przepuszczalność światła. Inaczej sprawa ma się w kontekście zwykłych rolet. Zasada mówi, że jasne kolory przepuszczają o około 30% światła więcej niż ciemne. Wybierając klasyczne rolety wewnętrzne należy pamiętać, że są bardzo nikłą barierą przed słońcem i nie obniżą temperatury wewnątrz pomieszczenia. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie prywatności. Mogą też pełnić funkcję dekoracyjną.

Urok i funkcjonalność

Kolejnym rodzajem osłony okien są okiennice. To rozwiązanie, które zaczyna wracać do łask. Dlaczego? Okiennice nie tylko latem chronią przed uporczywymi promieniami słonecznymi, ale też mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Wykonane z drewna, aluminium czy PCV, skutecznie blokują przedostawanie się światła i nagrzewanie pomieszczenia. Są przydatne także zimą, ponieważ wspomagają izolacyjność cieplną okien. Dużą zaletą okiennic jest ich wygląd. W zależności od kolorystyki i stylu wykonania, potrafią nadać domowi szczególny charakter. Są bardzo popularne w stylu architektury śródziemnomorskiej, może właśnie dlatego kojarzą nam się z beztroską i wypoczynkiem. Również nowoczesne budynki mogą skorzystać z tego rozwiązania. Wystarczy zamiast klasycznych okiennic wybrać przesuwane, które uzupełnią i podkreślą ich innowacyjny charakter.

Wybierz swój oręż w walce ze słońcem

Lista sposobów na ograniczanie nagrzewania się wnętrz jest długa i wciąż powstają nowe technologie, które mają na celu poprawienie jakości naszego życia. Przy zakupie rolet, okiennic czy innego rodzaju osłony przed słoncem, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Pamiętaj, że dzięki odpowiednio dobranej osłonie możesz zaoszczędzić na przykład na klimatyzatorze. Warto rozważyć droższe, ale solidniejsze i skuteczniejsze rozwiązania. Posłużą one na lata i uprzyjemnią letnie powroty do domu. Przyjemny chłód może poprawić Ci samopoczucie i przyspieszyć regenerację organizmu po długim dniu spędzonym w upale.