JAK UDEKOROWAĆ OKNO W KUCHNI? PODPOWIADAMY!

Okna to bardzo ważny element domu. To przez okna patrzymy przecież na świat. Oznacza to jednak, że świat… może również patrzeć na nas. Właśnie dlatego chętnie decydujemy się na wszelkiego rodzaju firany, zasłony czy rolety. Oprócz poprawy naszej prywatności mogą pełnić funkcję ozdobną. Nie przeszkadzają nam przy tym w swobodnym użytkowaniu okna tak jak na przykład dekoracyjne bibeloty na parapecie. W kuchni, która wymaga częstego wietrzenia, praktyczne ozdoby nieutrudniające otwierania i zamykania okna są szczególnie ważne.

Jak wybrać ozdoby na kuchenne okno?

Aby zaaranżować okno w kuchni, warto w pierwszej kolejności ustalić jaki styl panuje w pomieszczeniu i przyjrzeć się umiejscowieniu i wielkości otworu okiennego. Czy do udekorowania mamy okno nad blatem kuchennym, okno narożne czy może duże okno od podłogi do sufitu? Inne dekoracje dobierzemy do małego okienka w kuchni minimalistycznej, a inne, kiedy mamy do wystylizowania duże okno w kuchni o stylu nowoczesnym.

Jeśli nasza kuchnia jest urządzona eklektycznie, nie w ramach jednego stylu, kluczem doboru materiałów, które ozdobią okno, może być na przykład kolorystyka.

Przyjrzyjmy się jakie opcje mamy do wyboru w kwestii dekorowania kuchennych okien.

Okno kuchenne i firany

Jeśli aranżacja naszej kuchni ma klasyczny lub rustykalny charakter, a do tego cenimy sobie dużą ilość naturalnego światła w mieszkaniu, na oknie dobrze sprawdzą się delikatne firany.

W zależności od preferencji, na rynku można znaleźć firany bardziej tradycyjne, lekkie i śnieżnobiałe, lub fantazyjnie upinane, w energetyzujących kolorach.

Minusem firan jest ich pielęgnacja — wymagają delikatnego prania i suszenia najczęściej w pozycji wiszącej.

Zazdrostki w kuchennym oknie

Jeszcze bardziej rustykalna i tradycyjna dekoracja okna to tzw. zazdrostki. To krótkie firanki niezasłaniające całego okna, a tylko jego dolną część (w połowie lub 1/3). Tak jak w przypadku firan, wybierają je osoby, które chcą, aby nikt nie mógł zajrzeć do kuchni z zewnątrz, przy jednoczesnym zachowaniu jak największej ilości światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia.

Zazdrostki nie zawsze muszą mieć formę firany. Na rynku dostępne są także lniane, bawełniane czy batystowe ozdoby tego typu. Mogą być również stworzone na szydełku. Aranżacja kuchni z ich udziałem jest z reguły niezwykle przytulna i ciepła.

Zasłony jako dekoracja okna

Bardziej nowoczesny wystrój kuchni wymaga czasem bardziej nowoczesnych rozwiązań przeznaczonych do okien. Taką opcją są na przykład zasłony, których szeroka gama na rynku, pozwala na dopasowanie ich do bardzo zróżnicowanych pomieszczeń.

Zasłony świetnie sprawdzają się na oknach o niewielkich rozmiarach, które potrafią optycznie powiększyć. Można dobierać je na zasadzie kolorystycznego kontrastu, postawić na stworzenie z ich pomocą swego rodzaju dominanty, stawiając na wzorzyste zasłony lub – wręcz przeciwnie – sprawić by „zlały się” ze ścianą dookoła okna.

Okno kuchenne a lambrekiny

Aby zaaranżować okno w kuchni, która ma romantyczny, francuski lub elegancki, a nawet pałacowy charakter, warto wziąć pod uwagę wykorzystanie lambrekinów. Jest to udrapowana tkanina, zawieszana w górnej części okien.

Ciekawym pomysłem są lambrekiny z tego samego materiału co inne tekstylia w kuchni. Na przykład obrus lub serwety. Choć ten element najczęściej wybierają właściciele kuchni glamour, jeśli lambrekin wykonany jest z lekkiego materiału, lnu albo kraciastej bawełny, dobrze prezentuje się w pomieszczeniach urządzonych w stylu prowansalskim, czy rustykalnym.

Czy rolety mogą ozdobić okno w kuchni?

Do nowoczesnej kuchni pasują także rolety. Ich duży wybór i różnorodność pod kątem dostępnych kolorów, wzorów czy sposobów montażu, czynią je elementem uniwersalnym. Mogą wyglądać dobrze niemal w każdym pomieszczeniu. Do tego są naprawdę funkcjonalne i wygodne.

Wśród rolet wyróżniamy kilka rodzajów, z których użyciem można zaaranżować okno w kuchni.

  1. Rolety rzymskie — od standardowych rolet odróżnia je sposób, w jaki się składają. Nie są zwijane, ale składane w „fałdy” przez co wyglądają jak plisowane rolety.
  2. Rolety austriackie — są majestatyczne i eleganckie. Jeśli lubimy przepych, styl pałacowy lub glamour, to ciekawe rozwiązanie, które wygląda jak ozdobne girlandy, będzie idealne.
  3. Rolety dzień-noc — pozwalają na regulację stopnia wpadania światła i swoją funkcjonalnością przypominają żaluzje.

Jak udekorować okno żaluzjami?

Niektórym wydaje się, że nie ma nic gorszego w aranżacji kuchni, niż nieestetyczne aluminiowe żaluzje, na których zbiera się kurz i tłuszcz. Jednak okno w kuchni można z powodzeniem ozdobić przez żaluzje drewniane lub bambusowe, których czyszczenie jest niezwykle łatwe- wystarczy przetarcie. Sprawia to, że stają się dobrym rozwiązaniem dla alergików.

Żaluzje mają też dodatkową zaletę w postaci wysokiej ochrony pomieszczenia przed nagrzewaniem, co na pewno docenimy latem. Oprócz tego możemy z ich pomocą regulować natężenie naturalnego światła w kuchni.

Na rynku pojawiło się w ostatnich latach wiele wariantów kolorystycznych. Dzięki temu drewniane żaluzje mogą sprawdzić się zarówno na okno w kuchni nowoczesnej, jak i loftowej, skandynawskiej, retro czy angielskiej.

A czy Ty już wiesz, czym ozdobisz okno w kuchni?

Wybierzesz rolety rzymskie, postanowisz upiąć firanki, a może postawisz na żaluzje? Bezpiecznym wyborem będzie ozdobienie okna w kuchni w stylu, który dominuje w pomieszczeniu. Jednak nowoczesny wystrój okien kuchennych potrafi dobrze współgrać na przykład z pomieszczeniem w stylu retro. Nic nie stoi na przeszkodzie, by eksperymentować.