JAK USUNĄĆ TŁUSTE PLAMY Z ROLETY? POZNAJ SPRAWDZONE SPOSOBY

Twój dom już lśni czystością, a w powietrzu unosi się piękny świeży zapach. Sobotnie sprzątanie skończone. Nic, tylko usiąść i rozkoszować się wspaniałym dniem. Niestety, Twój wzrok zatrzymuje się na rolecie, a widoczne tam tłuste plamy momentalnie psują cały nastrój i dobry humor. Od razu zamówić nowe, czy próbować czyścić? Zmywanie tłustych plam z rolet nie może być przecież trudne. Sprawdź, jak usunąć tłuste plamy z rolety.

Najlepsze sposoby usuwania tłustych plam z rolet

Aby usunąć tłuste plamy z rolety, możesz użyć odplamiacza, o ile jest on bezpieczny dla rodzaju tkaniny, z jakiego jest wykonana. Przeczytaj etykietę produktu do czyszczenia miejscowego, a następnie postępuj zgodnie z podanymi na niej wskazówkami. Jeśli obawiasz się, że odplamiacz może trwale odbarwić rolety, przetestuj go najpierw (najlepiejna niewidocznej części rolety) – na przykład u góry, w miejscu, gdzie na co dzień jest zwinięta (w tym celu rozwiń roletę maksymalnie).

Jeśli chcesz wyczyścić rolety materiałowe z tłustych plam, możesz użyć roztworu wody i octu. W tym celu zmieszaj ocet z wodą w proporcjach 1:1, a następnie przecieraj rolety miękką szmatką nasączoną roztworem.

Innym sprawdzonym sposobem, by usunąć tłuste plamy z rolety, jest przygotowanie roztworu kilku środków czyszczących z wodą. W tym celu do wody należy wlać po kilka kropel octu, płynu do naczyń, płynu do prania delikatnych tkanin do letniej wody i dokładnie wymieszać. Czyścić rolety materiałowe w podobny sposób jak w przypadku używania płynu do naczyń.

Czy można użyć płynu do mycia naczyń do czyszczenia rolet?

Pryskający tłuszcz z patelni, opary gotowania, „wypadki” w czasie mieszania i obierania — tłuste plamy na roletach kuchennych nie powinny nikogo dziwić. To dlatego, że rolety kuchenne są szczególnie narażone na różnego rodzaju plamy, zabrudzenia i wiele nieprzyjemnych zapachów. Bliskość blatu roboczego, okno umiejscowione blisko kuchenki — to wszystko powoduje, że tłuste plamy na rolecie są tylko kwestią czasu. A co przychodzi na myśl, jeśli trzeba zmyć coś tłustego w kuchni? Oczywiście – płyn do mycia naczyń! I słusznie.

Usuwanie tłuszczu przy użyciu płynu do mycia naczyń to żadna magia. Sekret tkwi w specyficznych cząsteczkach płynu, które mają końcówkę hydrofilową i hydrofobową. Ta pierwsza łączy się z wodą podczas mycia, druga z tłuszczem i olejem. W wyniku takiego podziału obowiązków, cząsteczki płynu do naczyń w mig rozprawiają się z niemal każdym tłuszczem. Tę właściwość możesz z powodzeniem wykorzystać do czyszczenia rolet z tłustych plam.

Czyszczenie rolet krok po kroku

Na początek sprawdź, z czego wykonane są Twoje rolety. Wiele rolet powleka się winylem (są błyszczące i gładkie w dotyku) i prawdopodobnie wodoodporne. Gdy nie są mocno zabrudzone, wystarczy je przetrzeć wilgotną szmatką.

Jeśli Twoje rolety okienne wymagają gruntownego wyczyszczenia, skorzystaj z poniższych kroków. Metoda ta sprawdza się w przypadku rolet wykonanych z różnych materiałów — od winylu po mieszanki syntetyczne.

  1. W pełni rozwiń rolety.
  2. Wytrzyj lub odkurz powierzchnię po obu stronach. Przy pomocy wilgotnej szmatki przetrzyj całą powierzchnię rolety (nie ma potrzeby zdejmowania rolety ani używania ostrych środków czyszczących).
  3. Jeśli na rolecie są widoczne tłuste plamy, przygotuj roztwór. Wymieszaj łagodny płyn do mycia naczyń w misce z letnią wodą. Wlej 1 łyżkę stołową płynu do 1 litra ciepłej wody i za pomocą łyżki wymieszaj, aż powstanie piana. Miskę z płynem do mycia rolet postaw w miejscu, w którym będziesz mieć do niej łatwy dostęp.
  4. Zmocz gąbkę lub czystą ściereczkę w roztworze i wykręć ją (gąbka lub szmatka powinna być mokra, ale woda nie powinna z niej kapać).
  5. Przecieraj rolety, zaczynając od góry i przesuwając się w dół. Jeśli na materiale są duże plamy, poświęć trochę więcej czasu na czyszczenie tego obszaru.
  6. Jeśli osłony okienne są mokre, zostaw je do całkowitego wyschnięcia. Rolety wykonane z każdego materiału mogą rozwinąć pleśń, jeśli zostaną zwinięte mokre.

Jak usunąć tłuste plamy z rolety plisowanej?

Roleta plisowana zazwyczaj wykonana jest z poliestru, który z powodzeniem może być prany ręcznie po uprzednim namoczeniu. Aby wyczyścić taką roletę, należy ją zdemontować i umieścić w wannie z wcześniej przygotowaną wodą z delikatnym detergentem lub dodatkiem płynu do naczyń. Materiał rolety powinien być w całości zanurzony i pozostawiony na kilkanaście minut.

Następnie używając gąbki lub miękkiej ściereczki przecieraj delikatnie roletę ze szczególnym uwzględnieniem tłustych miejsc. Następnie wypłucz roletę z resztek detergentu i pozwól obcieknąć (pozostawione resztki detergentu mogą utworzyć nieestetyczne zacieki). Wilgotną roletę zamontuj z powrotem na oknie i zostaw do całkowitego wyschnięcia.

Ważne wskazówki przy czyszczeniu rolet

Unikaj używania ostrych chemicznych środków czyszczących lub mydeł z wybielaczem, ponieważ mogą one odbarwić rolety.

Staraj się czyścić materiał w kierunku splotu tkaniny, aby uniknąć tworzenia linii i śladów na tkaninie.

Czyszczenie rolet na oknie może być niewygodnie, gdy masz do usunięcia tłuste plamy o dużych rozmiarach. Rolety materiałowe mają tendencje do tworzenia wgnieceń, jeśli są intensywnie zaginane. Jeśli chcesz tego uniknąć, najlepiej zdemontuj rolety przed przystąpieniem do usuwania tłustych plam.