ROLETY DACHOWE — JAK WYBRAĆ NAJLEPSZE?

Współczesne budownictwo stara się maksymalnie wykorzystywać przestrzeń domów jednorodzinnych. Dlatego prawie w każdym przypadku poddasze zostaje zaadoptowane na pokój dzienny, sypialnię lub pracownię. Aby zwiększyć komfort przebywania, w takim pomieszczeniu konieczna jest instalacji rolet dachowych, które ograniczą ilość wpadającego światła oraz obniżą temperaturę. Sprawdzamy, jakie rolety dachowe najlepiej wybrać.

Rolety dachowe — rodzaje

Rolety dachowe to na tyle popularne rozwiązanie, że ich producenci prześcigają się z projektowaniem nowych funkcjonalnych rozwiązań. Posiadacze poddasza mogą zatem wybierać spośród rolet produkowanych na wymiar lub dostępnych od ręki w różnych kolorach i wariantach montażu.

Zaczynając od podstaw, możemy wyróżnić rolety zewnętrzne i rolety wewnętrzne. Jest to podstawowa klasyfikacja osłon na okna dachowe, na której powinniśmy oprzeć nasz wybór. Oba rodzaje będą bowiem niosły za sobą inne korzyści i inne funkcjonalności.

Rolety dachowe zewnętrzne to przede wszystkim ochrona przed stratami ciepła w zimie i doskonała termoizolacja latem. Pomieszczenia, które znajdują się na najwyższych partiach budynku, są szczególnie narażone na wahania temperatur. Latem wysokich, a zimą niskich. Dlatego dobra ochrona okien dachowych zapewni nam stabilizację temperatury pomieszczeń, dzięki czemu będziemy mieć większą swobodę korzystania z nich, bez względu na temperatury panujące na zewnątrz.

Rolety instalowane po wewnętrznej stronie okien dachowych nieco gorzej izolują pomieszczenie, jednak nadal nadają się do zaciemnienia pokoju. Ich niekwestionowaną zaletą jest również cena oraz możliwość dopasowania ich do wystroju wnętrza.

Zewnętrzne rolety do okien dachowych

Okno dachowe zabezpieczone roletą zewnętrzną to najlepsza opcja do ochrony pomieszczenia przed wysoką lub niską temperaturą oraz przed nadmierną ilością wpadających promieni słonecznych. Inne zalety tego rozwiązania to także ograniczenie hałasu spowodowanego deszczem lub gradem oraz zwiększenie bezpieczeństwa przed włamaniem, lub uszkodzeniem okien dachowych.

Roleta dachowa zewnętrzna montowana na poddaszu wykonana jest z reguły z wytrzymałego aluminium, które wytrzyma zmienne i dość trudne warunki atmosferyczne. Dzięki temu możecie być pewni, że posłuży Wam przez długie lata. Zewnętrzne rolety na okna dachowe mogą być otwierane za pomocą mechanizmu manualnego lub elektrycznego. Niektórzy producenci umożliwiają również sterowanie rolety za pomocą aplikacji.

Rolety zewnętrzne mają jeszcze jedną cechę, która może być zarówno zaletą, jak i wadą. Po jej zasłonięciu przez okna dachowe nie przenika światło. Z jednej strony wpływa to na obniżenie lub zwiększenie temperatury wnętrza. Z drugiej uniemożliwia obserwowanie tego, co się dzieje za oknem. Dlatego rolety do okien dachowych instalowane na zewnątrz szczególnie dobrze sprawdzą się w sypialniach dzieci.

Wewnętrzne rolety na okna dachowe

Rolety dachowe montowane na poddaszu pełnią nie tylko funkcję izolacyjną przed nadmierną ilością wpadającego światła, ale również dekoracyjną. Dzięki doborowi odpowiednich kolorów tkaniny rolet wewnętrznych możemy uzyskać komplementarność stylizacji wnętrz.

Rolety dachowe instalowane po wewnętrznej stronie okna to produkty, które najczęściej tworzy tkanina wzbogacona o warstwę folii. Skutecznie odbija ona promienie słoneczne. Rolety do okien dachowych zakładane wewnątrz poddasza mogą występować w postaci plis, żaluzji z prowadnicami oraz moskitier.

Roleta dachowa w postaci plisy to bardzo elegancki i praktyczny wybór. Delikatne promienie światła, które przez nią wpadają, oświetlają poddasze. Jednocześnie plisa blokuje nadmiar ciepła. Rolety plisowane będą pasować do niemal każdego stylu poddasza.

Moskitiery wykonane z siatkowatej tkaniny należą do produktów, które uchronią nas przed przedostaniem się wewnątrz insektów, takich, jak muchy, komary lub pająki. Natomiast popularne rolety dachowe w postaci żaluzji podobnie, jak plisy są doskonale dopasowane do stolarki okiennej i nie przepuszczają światła. Ich montaż pozwala na regulacje dopływu nasłonecznienia, a co za tym idzie również temperatury panującej wewnątrz pomieszczenia.

Rolety montowane wewnątrz czy na zewnątrz — które wybrać?

Jakie wybrać rolety dachowe? To zależy przede wszystkim od naszych wymagań. Jeżeli chcemy, aby były elementem dekoracji wnętrza oraz przepuszczały nieco światła, to roleta dachowa z tkaniny będzie dla nas lepszym wyborem.

Jeżeli natomiast rolety dachowe mają zaciemniać pomieszczenie i być dodatkowym izolatorem domu, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą rolety wykonane z wytrzymałego aluminium.

Czy markizy zewnętrzne to dobry wybór?

Markiza zewnętrzna to połączenie funkcjonalności, jakie daje roleta dachowa zewnętrzna oraz osłona wewnętrzna okna. Markizy wykonane są z wytrzymałej tkaniny absorbującej promienie słoneczne. Niektóre wersje mają również wbudowane panele słoneczne, dzięki którym markiza nie pobiera energii elektrycznej z sieci. Tego typu rolety dachowe mogą być sterowane manualnie lub za pomocą sterownika elektrycznego. To bardzo funkcjonalne produkty dla domu, ponieważ gwarantują ochronę prywatności oraz regulują ilości ciepła wnikające do pomieszczeń.