ROLETY ZEWNĘTRZNE ELEKTRYCZNE — POZNAJ ICH ZALETY

Rolety zewnętrzne elektryczne zyskują na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na ich montaż zwłaszcza w nowo powstających budynkach. Jakie cechy rolet sprawiają, że stają się one obowiązkowym elementem konstrukcji domów? O wszystkich zaletach i szerokim wykorzystaniu rolet zewnętrznych przeczytacie w tym artykule.

Jak działają rolety elektryczne?

Prawdopodobnie nieraz widzieliście już zewnętrzne rolety w oknach i drzwiach? Jest to dość popularne rozwiązanie stosowane w oknach domów i lokali usługowych. Jednak większość z rolet obsługuje się manualnie. Rolety zewnętrzne sterowane poprzez specjalną instalację podłączoną do sieci energetycznej są nieco rzadziej montowane, głównie ze względu na wyższe koszty inwestycji.

Rolety manualne i elektryczne mają zasadniczo podobny wygląd oraz te same funkcjonalności. Każda składa się z 3 podstawowych elementów, którymi są prowadnice i obudowa rolety, pancerz rolety oraz napęd. W roletach manualnych będzie to najczęściej zwijana lina, a w elektrycznych instalacja z silnikiem.

Rolety zewnętrzne, jak nazwa wskazuje, montuje się po zewnętrznej stronie okna, natomiast ich sterowanie odbywa się już z wnętrza budynku. W przypadku rolet zewnętrznych napędzanych prądem sterownik może znajdować się w dogodnym miejscu na ścianie i obsługiwać jedną lub kilka rolet. Jedną z ogromnych zalet rolet zewnętrznych napędzanych silnikiem elektrycznym jest możliwość programowania czasowego, dzięki czemu rolety będą same się podnosić i opuszczać o ustalonej przez nas godzinie.

Dlaczego warto zamontować taką osłonę?

Coraz częściej właściciele domów jednorodzinnych już na etapie projektowania myślą o zakupie rolet zewnętrznych. Ma to swoje uzasadnienie. Koszty wykonania instalacji elektrycznej będą nieco niższe w przypadku, kiedy włącza się je do domowego systemu elektrycznego na etapie budowy. Wykonywanie instalacji w starym budownictwie będzie wiązało się z poniesieniem dodatkowych nakładów.

Mimo że cena rolet elektrycznych jest wyższa od standardowych, stają się one coraz bardziej popularne. Inwestorzy indywidualni widzą korzyści związane z tym rozwiązaniem. Przede wszystkim montaż rolet zewnętrznych jest sposobem na dodatkową izolację budynku. Mimo iż obecnie produkowane okna mają bardzo dobry stopień izolacji cieplnej, to pewne straty będą zawsze generować.

Dlatego dodatkowa osłona w postaci rolet wykonanych z aluminium, to doskonały sposób na ochronę domu przed utratą ciepła. W konsekwencji decydując się na montaż takich rolet, możesz sporo zaoszczędzić na kosztach ogrzewania domu. Rolety zewnętrzne możesz też wykorzystać latem do obniżenia temperatury. Dom, do którego ciepło najszybciej dociera przez okna, dzięki roletom będzie miejscem, gdzie odpoczniesz nawet w największe upały.

Rolety sprawdzą się także, jeżeli chcesz, aby Twój dom był bezpieczny. Rolety antywłamaniowe mają, co prawda dodatkowe zabezpieczenia, jednak nawet standardowe rozwiązania będą znacznie opóźniać wejście włamywacza do domu. Warto również podkreślić, że rolety zewnętrzne chronią dom nie tylko przed niepożądanymi gośćmi. W przypadku burz i nawałnic będą również chronić okna przed zniszczeniem, np. przez złamaną gałąź lub porwane przez wiatr niezamocowane wyposażenie ogrodów. Jeżeli dodatkowo zastosujesz sterowanie czasowe, to nawet jeśli zapomnisz przed wyjazdem zasłonić rolety, to system zrobi to automatycznie za Ciebie, zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa Twojego domu.

Sterowanie roletami elektrycznymi to także ogromny komfort użytkowania. Z łatwością za pomocą jednego przycisku możesz w każdym momencie decydować o otwarciu lub zamknięciu rolety. Ręczne obsługiwanie rolety zajmuje więcej czasu i wymaga zdecydowanie większego wysiłku.

Inne powody, dla których będziesz chciał zamontować rolety zewnętrzne elektryczne

Jeżeli design jest dla Ciebie szczególnie ważny, to mamy dobrą wiadomość. Nowoczesne rolety zewnętrzne występują w wielu opcjach kolorystycznych. Dzięki czemu z łatwością dopasujesz odpowiednie kolory do stolarki okiennej i drzwiowej.

Roleta zewnętrzna jest też stosunkowo prosta w montażu. Montuje się ją do okien po zewnętrznej stronie. Nieco bardziej skomplikowane może okazać się podłączenie instalacji rolety. Na szczęście wiele firm ma w ofercie, jako standard instalację rolet przez fachowców. Informacje na temat montowania zakupionej rolety uzyskasz u sprzedawcy.

Czy istnieją jeszcze inne powody, dla których powinieneś rozważyć zakup rolet zewnętrznych napędzanych silnikiem elektrycznym? Tego typu rolety sprawdzą się doskonale także w Twojej sypialni. Idealnie zaciemnione pomieszczenie sprzyja produkcji melaniny, która nazywana jest hormonem snu. Roleta, która szczelnie izoluje dopływ światła z zewnątrz, pozwoli Ci lepiej się wysypiać.

Inną zaletą rolet zewnętrznych jest wygłuszanie hałasów. Warstwa solidnego materiału skutecznie izoluje intensywność dźwięków, które będą dopływać do Twojego domu. Dzięki temu odgłosy ulicy nie będą tak uciążliwe.