REFLEKSOLE – ZASTOSOWANIE I CHARAKTERYSTYKA

Odpowiednia temperatura w domu i mieszkaniu wpływa znacząco na nasze samopoczucie. Niestety wysokie temperatury wiosną i latem powodują, że w pomieszczeniach panuje upał i duchota. Stosowanie klimatyzacji nie zawsze jest możliwe ze względu na wysokie koszty lub kwestie konstrukcyjne budynku. Jednak istnieje alternatywne rozwiązanie, które można zastosować niemal w każdym domu i są nim refleksole. Sprawdzamy ich zastosowanie oraz czy warto w nie zainwestować.

Czym są refleksole?

Refleksole to innowacyjne tekstylne rolety okienne, które doskonale odbijają promienie słoneczne, tworząc skuteczną ochronę przeciwsłoneczną. Jednak to nie jedyna ich zaleta. Refleksole doskonale sprawdzają się na dużych szklanych powierzchniach. Są z powodzeniem stosowane zarówno w nowoczesnych domach z dużymi oknami, jak i budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach biurowców.

Refleksol wyprodukowany został ze specjalnej tkaniny, która umieszczona w prowadnicach doskonale odbija światło słoneczne, blokując jego dostęp do wnętrza budynku. Przy czym refleksole nie powodują zaciemnienia pomieszczeń. Tkanina ta ma strukturę drobnej siatki, tworzącą tzw. Polyscreen lub Screen, która rozprasza promienie, przez co naturalnie schładza pomieszczenie. Najskuteczniejsze rodzaje refleksoli potrafią odbijać nawet do 90% promieni słonecznych.

Tkaniny refleksoli powstają z włókien poliestrowych i szklanych oraz warstwy PCW. Refleksole z nich wykonane mogą być montowane na zewnątrz i wewnątrz budynku. Są wyjątkowo wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne. Opcjonalne zastosowanie automatyki pogodowej jeszcze lepiej chroni je przed uszkodzeniami. Refleksol zewnętrzny można z powodzeniem zwijać nawet wtedy, kiedy jest mokry.

Refleksole selt wyprodukowane z myślą o zewnętrznym montażu są wyposażone w kasety wykonane z ekstrudowanego aluminium, które mogą mieć kształt kwadratu lub koła. Tego typu kasety umożliwiają produkcję rolety nawet o wymiarach 4 x 5 m. Dodatkowo rolety zewnętrzne posiadają prowadnice listwowe, które chronią refleksole przed nagłymi podmuchami wiatru.

Zalety montażu refleksoli

Refleksole to rolety wewnętrzne lub zewnętrzne, których największą zaletą jest odbijanie promieni słonecznych, dzięki czemu możemy znacznie obniżyć temperaturę pomieszczeń. Refleksol, który może zostać wyprodukowany w dowolnym rozmiarze i kolorze, jest także doskonałym elementem wyposażenia wnętrz, który pasuje zwłaszcza do nowoczesnego budownictwa.

Refleksole wykonane z tkaniny mają jeszcze jedną zaletę, która różni je od tradycyjnej rolety. Mianowicie, chodzi o jej przezroczystość. Refleksole nie powodują całkowitego zaciemnienia pomieszczeń przy jednoczesnym blokowaniu wpadania do nich promieni słonecznych. Refleksol pozwala na dostęp światła do pomieszczenia, dzięki czemu nie ma konieczność włączania oświetlenia. Dodatkowo nie blokują dostępu powietrza przy otwartym oknie. Pozwalają również na swobodną obserwację otoczenia. Refleksole umożliwiają także swobodną pracę przy komputerze, ponieważ nie powodują efektu odbijania światła.

Refleksole, np. polskiego producenta Selt, doskonale wpływają na obniżenie temperatury pomieszczenia. Dzięki czemu przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii na działanie urządzeń elektrycznych do chłodzenia, np. klimatyzatorów lub wentylatorów. Dzięki czemu stają się prawdziwie ekologicznym rozwiązaniem.

Rolety screen wewnętrzne i zewnętrzne montuje się w podobny sposób w zależności od ich konstrukcji. Refleksol przeznaczony do montażu na zewnątrz budynku, może być montowany do fasady budynku, wnęki okiennej lub podtynkowo. W ostatniej opcji rolety posiadają specjalne uchwyty, które pozwalają na nałożenie tynku. Podobnie wygląda montaż rolety typu screen, którą można zamontować do sufitu.

Co jeszcze warto wiedzieć o refleksolach?

Refleksole należą do typu rolet, które są niezwykle użyteczne i łatwo je dostosować do potrzeb danego wnętrza. W przypadku wyposażenia je w dodatkowe prowadnice mogą stać się konstrukcją samonośną, którą bardzo łatwo montować oraz modyfikować pod względem ilości modułów.

Osłony wykonane z tkanin poliestrowych mogą występować także w formie markizy. Taka roleta zwiększa komfort użytkowania, poprzez możliwość sterowania dopływem światła do pomieszczeń. Markizy wykonane z tkanin typu screen można obsługiwać ręcznie za pomocą korby lub przy pomocy silnika elektrycznego. Możliwość sterowania nimi za pomocą smartfona pozwala na dodatkowy komfort ich użytkowania.

Refleksole to doskonały wybór dla domów i mieszkań. Są świetną alternatywą dla popularnych klimatyzatorów oraz tradycyjnych rolet. Dzięki swoim innowacyjnym cechom można je montować na każdej powierzchni pod dowolnym kątem. Dodatkowo różnorodność kolorów łatwo dopasować do stylu wnętrza. Roleta screen sprawdzi się zarówno na dużych powierzchniach biurowych, jak i w mieszkaniach w blokach. Dodatkowo jest niezwykle ekologicznym rozwiązaniem, które umożliwia chłodzenie pomieszczenia bez użycia energii elektrycznej. Póki co, na rynku trudno znaleźć lepsze rozwiązanie od refleksoli.