SYSTEM INTELIGENTNEGO DOMU – JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY?

System Inteligentnego Domu staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, nie tylko w budynkach publicznych, ale także w indywidualnych gospodarstwach domowych. Pozwala w łatwy sposób zwiększyć bezpieczeństwo i wygodę korzystania z poszczególnych funkcji domu. Dowiedz się, czym jest Smart Home, i jak z niego korzystać?

Czym jest system inteligentnego domu?

Inteligentny dom to tak naprawdę sieć służąca do zarządzania poszczególnymi urządzeniami domowymi lub układami. Możemy mówić o trzech rodzajach takich systemów: system zarządzania budynkiem (BMS), zintegrowany system zarządzania budynkiem (IBMS) lub inteligentny zintegrowany system zarządzania budynkiem (IIBMS).

Inteligentne rozwiązania domu można zatem opisać, jako układ, który umożliwia centralne zarządzanie poszczególnymi funkcjami urządzeń lub całej sieci bez konieczności manualnej ingerencji człowieka. Warto podkreślić, że inteligentny dom to przede wszystkim rozwiązanie ekologiczne, które pozwala minimalizować zużycie energii.

Inteligentne rozwiązania dla domu, kiedyś kojarzyły się z dość futurystyczną wizją oraz ekskluzywnością. Dziś zintegrowane systemy do zarządzania budynkami są coraz bardziej popularne i przystępne cenowo.

Uwarunkowania prawne a systemy inteligentnego domu

Wprowadzanie systemu inteligentnego domu, to nie tylko znak postępu naszych czasów. Do stosowania takich rozwiązań obliguje nas również prawo.

W 2010 r. weszła w życie Dyrektywa Parlamentu Europejskiego, która zobowiązuje państwa członkowskie do minimalizowania zużycia energii w projektach budynków publicznych oraz domów prywatnych. Oznacza to, że od 2019 roku, każdy budynek użyteczności publicznej powinien mieć dołączoną do projektu analizę energetyczną budynku oraz alternatywne rozwiązania dotyczące zaopatrzenia budynku w energię elektryczną i ciepło.

Wprowadzanie systemów inteligentnego zarządzania domem wpływa bezpośrednio na zwiększenie jego energooszczędności, a co za tym idzie dostosowanie się do wymogów Dyrektywy PE.

System inteligentnego domu – rodzaje smart home

Systemy inteligentnego domu pozwalają na połączenie poszczególnych urządzeń w domu w jedną sieć, ułatwiającą zarządzanie za pomocą aplikacji mobilnej lub pilota. Aby zintegrować urządzenia w domu, możemy zastosować dwa rozwiązania: przewodowy lub bezprzewodowy.

  • sieć przewodowa najczęściej wykorzystuje się podczas budowy nowych budynków. Dzięki temu jesteśmy w stanie połączyć odpowiednie układy za pomocą kabli, które będą zintegrowane ze sobą za pomocą Centrali.
  • sieć bezprzewodową można zastosować w sytuacji, gdy budynek już stoi, a my nie chcemy zdecydować się na jego remont w celu poprowadzenia systemu kabli łączących poszczególne urządzenia.

Elementy w systemie inteligentnego domu

Dzięki instalacji Smart Home możesz sterować wieloma urządzeniami i układami, np.:

  • układem ogrzewania domu
  • włączać i wyłączać wentylację i klimatyzację
  • zarządzać instalacją fotowoltaiczną oraz ustawiać panele słoneczne
  • kierować oświetleniem
  • zarządzać systemem alarmowym
  • zrządzać systemem zraszania ogrodu
  • zarządzać żaluzjami zewnętrznymi
  • otwierać i zamykać okna
  • ustawić czujnik zalania

Poszczególnymi układami możemy zarządzać zdalnie, dzięki czemu możemy decydować, kiedy włączymy lub wyłączymy oświetlenie, jaką temperaturę chcemy mieć w poszczególnych pomieszczeniach lub kiedy włączyć ogrzewanie. Wszystkie te funkcje wpływają na optymalizowanie energooszczędności budynków.

Centrala, czyli serce inteligentnego domu

Inteligentny dom nie może funkcjonować bez odpowiednio dobranej centrali, która pozwoli na bezproblemowe zarządzanie budynkiem. Centrala umożliwia przewodowe lub bezprzewodowe połączanie z poszczególnymi urządzeniami i układami znajdującymi się w obrębie budynku. Umożliwia również sprawdzanie historii zdarzeń poszczególnych czujników oraz pozwala na dostęp do statystyk dotyczących zużycia energii i stanu instalacji.

Centrala ma również za zadanie integrację urządzeń pochodzących od różnych producentów oraz zachowanie bezpieczeństwa całej instalacji.

Jaką centralę wybrać?

Wybierając odpowiednią centralę do naszego systemu smart, powinniśmy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • sposób połączenia z urządzeniami (przewodowy lub bezprzewodowy)
  • kompatybilność z urządzeniami włączonymi do systemu Smart Home
  • możliwość szyfrowania połączeń
  • wykonywanie kopii zapasowych danych

Jak zarządzać inteligentnym domem?

Inteligentne systemy można sterować na kilka sposobów:

  • włącznikami
  • pilotem
  • urządzeniami mobilnymi
  • panelem dotykowym

Włączniki do zarządzania inteligentnym domem przypominają włączniki światła. Jednak umożliwiają zarządzanie wieloma funkcjami jednocześnie, np. włączeniem światła lub ogrzewania w całym domu. Warto jednak pamiętać, że włączniki służą do sterowania lokalnego, czyli jedynie w obrębie pomieszczenia, w którym się znajdujemy.

Odpowiednio zaprogramowany pilot umożliwia zarządzanie różnymi układami w domu, np. temperaturą grzejników lub włączaniem oświetlenia. Jest szczególnie polecany osobom, które dużo czasu spędzają przed ekranem telewizora.

Coraz bardziej popularne staje się zarządzanie inteligentnym domem za pomocą aplikacji mobilnych. Takie rozwiązanie daje nam możliwość kontroli nad wszystkimi urządzeniami podłączonymi do centrali. Jednym z największych atutów tego typu rozwiązania jest możliwość zarządzania siecią z dosłownie każdego miejsca na świecie. Jeżeli zatem jesteśmy poza domem, możemy w dowolnej chwili sprawdzić stan instalacji, poszczególne czujniki lub po prostu włączyć wcześniej ogrzewanie, lub wyłączyć pozostawione przed wyjściem światło. Dzięki temu mamy pod kontrolą nasz dom nawet wtedy, kiedy nas w nim nie ma.