ROLETY CZY ŻALUZJE – CO WYBRAĆ?

Rolety czy żaluzje – przed takim dylematem staje mnóstwo osób urządzając swój dom lub decydując się na wymianę osłon okiennych. Na co się zdecydować? Jakie czynniki brać pod uwagę? Obecnie na rynku mamy do czynienia z tyloma rozwiązaniami, że coraz trudniej jest wybrać odpowiednie dla siebie i swojej rodziny. Planujesz zmianę aranżacji okna i potrzebujesz wskazówek? Nasz artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Rolety i żaluzje – czym się różnią?

Zanim porównamy rolety i żaluzje pod kątem różnych cech i właściwości, warto wyjaśnić, co różni te rozwiązania. Podstawowa różnica dotyczy materiału, z jakich są wykonane obie osłony. Materiał, z jakiego wykonane są rolety okienne to zazwyczaj wysokiej jakości tkaniny naturalne (np. bawełna, len) lub włókna syntetyczne (polamid, poliester). Z kolei żaluzje jeszcze do niedawna były tworzone wyłącznie z aluminium. Coraz częściej dostępne są jednak na rynku te wykonywane z tworzyw sztucznych czy drewna.

W przypadku najpopularniejszych rolet wolnowiszących mamy do czynienia z systemem, w którym tkanina jest przyklejona do poprzecznej rurki aluminiowej – podnosząc roletę do góry, nawijamy ją na wałek. Żaluzje zaś stworzone są z połączonych ze sobą listewek zamontowanych pod pewnym kątem. Za pomocą sznurka można zmieniać ten kąt, manipulując ilością światła wpadającego do pomieszczenia.

Rolety czy żaluzje – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Design

To oczywiste, że wybierając osłony okienne do salonu, sypialni, czy każdego innego pomieszczenia w naszym domu, musimy kierować się tym, jak będą one się prezentować. Nie jest tajemnicą, że dla wielu osób aluminiowe żaluzje to relikt przeszłości, kojarzący się głównie jako element mało stylowych biur. Jednak żaluzje zdają się ostatnio przeżywać prawdziwe odrodzenie – ma to związek z pojawieniem się nowych rodzajów. Żaluzje drewniane idealnie pasują we wnętrzach, w których stawia się na klasyczny i przytulny styl lub kolonialny, a nawet orientalny. Mogą też być funkcjonalnym uzupełnieniem pomieszczeń w stylu vintage – np. te w kolorze białym.

Miłośnicy bardziej nowoczesnych zasłon zamiast żaluzji chętniej wybierają rolety, których proste wzornictwo nie narzuca się i nie wpływa w dużym stopniu na wnętrza, w których są zamontowane. Z kolei szeroki wybór kolorów i nawet fantazyjne, bajkowe elementy świetnie sprawdzą się w dziecięcych pokojach.

Ochrona przed słońcem

Wygląd to jedno, ale zdecydowanie najważniejszym wyznacznikiem dobrych osłon jest ochrona, jaką zapewniają przed promieniami słonecznymi. Nie mogą przecież nie spełniać swojej podstawowej funkcji! Dawniej technologie w dużym stopniu nie różniły się między sobą, obecnie jednak osłony dostępne na rynku są zdywersyfikowane pod kątem stopnia przepuszczania i tłumienia światła.

Jeżeli jesteście miłośnikami silnie zaciemnionych pomieszczeń, to powinniście zdecydować się na roletę typu black-out. Z kolei osoby, którym zależy na dużej kontroli nad wpadającymi promieniami powinny docenić możliwości rolety typu dzień noc. Dzięki nim można dowolnie manipulować światłem.

Utrzymanie w czystości

Podczas wybierania osłony, warto też zastanowić się, jak będzie wyglądało ich czyszczenie. Wymagające odświeżenia rolety można przetrzeć bardzo lekko zwilżoną ściereczką lub delikatnie potraktować odkurzaczem szczotkowym. Niestety, żaluzje to produkt, którego nie poleca się alergikom – trudno utrzymać je w czystości i szybko się kurzą. Można myć je wodą z detergentem lub za pomocą specjalistycznych szczotek.

Podsumowanie

Jak widzisz, wybór odpowiedniej osłony okiennej to nie lada wyzwanie. Trzeba wziąć pod uwagę mnóstwo rzeczy. Rolety dzień noc, rolety rzymskie, popularne rolety wolnowiszące, żaluzje – możliwości jest wiele. Zdecyduj się na rozwiązanie, które będzie funkcjonalne i efektowne.